Frančízing - český ekvivalent slova

Text dotazu

Vážení přátelé, prosím o laskavé zjištění informace, žda již existuje český termín ekonomického odborného termínu F R A N Č Í Z I N G. Případně nejužívanější a nejvýstižnější sousloví tohoto cizího a nehezkého vyjádření určitého způsobu podnikání. Vřelé díky.

Odpověď

Dobrý den, v české praxi není ustálené používání ani anglického výrazu "franchising" ani českých tvarů "frančízing, franšízing". V různých zdrojích naleznete jednu z těchto dvou forem a ani autoři publikací, které se zabývají tímto tématem, se neshodují na jedné jazykové verzi, jak uvidíte v níže uvedených příkladech. Lze tedy říci, že se používá jak anglické (to se nám zdá častější, jak jsme zaznamenali při procházení různých informačních zdrojů), tak počeštěné verze a neexistuje (či se prozatím neustálilo a nevyužívá se) žádné výstižné sousloví pro franchising.

V publikaci ŘEZNÍČKOVÁ, Martina. Franchising : podnikání pod cizím jménem. 2. vyd.. Praha : C.H. Beck, 2004. xvii, 205 s. ISBN 80-7179-894-0 se autorka, která se franchisingu věnuje již od dob studia na právnické fakultě, je členkou České asociace franchisingu, přednáší o právní problematice franchisingu a věnuje se této problematice i v praxi, vyjadřuje k jazykové otázce následujícím způsobem:
"Český jazyk nemá pro franchising jednoznačný ekvivalent. Proto lze doporučit toto slovo a od něj slova a pojmy odvozená používat bez jazykových úprav. Takový postup je odůvodněn především tím, že přejímání slov z cizích jazyků bez jakýchkoli úprav a umožňující jejich jednoslovnou terminologii je běžnou praxí i v jiných oborech. Totožný názor je zastáván i Českou asociací franchisingu, která po konzultaci s Ústavem pro jazyk český také doporučuje používat anglickou verzi tohoto slova  a od něho odvozených pojmů" (s. VIII).

Lze ovšem také najít publikace, které nesou v označení počeštěnou verzi, např. Sborník příspěvků z 1. mezinárodní konference o rozvoji franšízinku v ČR / Vysoká škola ekonomická v Praze, Fakulta mezinárodních vztahů. V Praze : Vysoká škola ekonomická, Fakulta mezinárodních vztahů, 2001. 75 s. ISBN 80-245-0222-4.