Francis Bacon a novověká filosofie

Text dotazu

Novověká filozofie- Francis Bacon. Jeho životopis,
a co přesně znamená novověká filozofie

Odpověď

Dobrý den,
Francis Bacon se narodil 22.1.1561 v Londýně a zemřel 9.4.16269 v Highgate (dnes Londýn). Byl nejenom filozofem, ale také dosáhl vysokých úřednických postů - byl např. lordem kancléřem. Svou kritikou scholastiky a požadavkem induktivního vědeckého myšlení založeného na zkušenosti a experimentu připravoval anglický empirismus. Za cíl vědy označoval ovládnutí přírody (vědění je moc). Mezi jeho nejvýznamnější díla patří Essaye, Nová Atlantida, Nové organon.
Použitá literatura:
Universum : všeobecná encyklopedie, Díl 1. A-B. Vyd. 1.. Praha : Odeon.
2000, 738 s. ISBN 80-207-1061-2.

Další informace o jeho životě a filozofii můžete nalézt např. v knihách:
RÖD, Wolfgang. Novověká filosofie. I, Od Francise Bacona po Spinozu. Vyd.
1.. Praha : OIKOYMENH, 2001. 383 s. ISBN 80-7298-039-4.

SAPÍK, Miroslav. Novověká filozofie : (dějiny filozofického myšlení od humanizmu do 19. století - vybrané kapitoly). Vyd. 1.. České Budějovice :
Jihočeská univerzita, Pedagogická fakulta, 1999. 200 s. ISBN 80-7040-358-6.

MCGREAL, Ian P. Velké postavy západního myšlení : slovník myslitelů. V českém jazyce vyd. 2.. Praha : Prostor, 1999. 707 s. ISBN 80-7260-002-8.

KROHN, Wolfgang. Francis Bacon. München : C.H. Beck, 1987. 204 s. ISBN 3-406-32278-6.

ZŮNA, Miroslav. Francis Bacon. Praha : Svoboda, 1970. 181, [3] s.

GAUKROGER, Stephen. Francis Bacon and the transformation of early-modern philosophy [elektronický zdroj]. Cambridge ; New York : Cambridge University Press, 2001. xii, 249 s. ISBN 9780511153044.
- elektronický zdroj znamená, že dokument je dostupný v rámci licencovaných online zdrojů NK ČR, ke kterým mají uživatelé Národní knihovny ČR přístup prostřednictvím vzdáleného přístupu z počítačů mimo NK ČR nebo na počítačích v NK ČR, více informací získáte na adrese
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu3
=104 .

WALLACE, Karl R. Francis Bacon on the Nature of Man : The Faculties of Man's
Soul: Understanding, Reason, Imagination, Memory, Will, and Appetite. Urbana
: Univ. of Illinois Pr., 1967. 200 s.

BUHR, Manfred. K dějinám klasické buržoazní filozofie. Vyd. 1.. Praha :
Svoboda, 1977. 136 s.

MATTHEWS, Steven. Theology and science in the thought of Francis Bacon.
Aldershot : Ashgate, 2008. 150 s. ISBN 978-0-7546-6252-5.

Informace o dostupnosti knih v Národní knihovně získáte v online katalogu NKC na adrese http://aleph.nkp.cz/F/, v dalších českých knihovnách pak v Souborném katalogu ČR SKC na téže adrese. Zde také můžete dohledat další zdroje a knihy od Francise Bacona. Máte-li zájem o články, využijte bázi ANL opět na adrese http://aleph.nkp.cz/F/ , zdrojová periodika pak lze dohledat v Souborném katalogu periodik SKC/P.

Ukázkou Vám uvádíme následující články:
ZIEGENAUS, Anton. Bůh - člověk - svět v novověkém myšlení. In: Teologické texty. 1997, Roč. 8, č. 5, s. 158-159. ISSN 0862-6944.

MARVAN, Tomáš. The Oxford Francis Bacon IV: The Advancement of Learning ; The Oxford Francis Bacon XIII: The Instauratio Magna: Last Writings]. In:
Acta Comeniana. 15-16. Praha : Filosofia, 2002. Roč. 39-40, č. 15-16 (2002), s. 372-374. ISSN 0231-5955. ISBN 978-80-7007-291-2.

MOURAL, Josef. The Oxford Francis Bacon XV: The Essays or Counsels, Civill and Morall]. In: Acta Comeniana. 15-16. -- Praha : Filosofia, 2002. Roč.
39-40, č. 15-16 (2002), s. 374-375. ISSN 0231-5955. ISBN 978-80-7007-291-2.

ŠPELDA, Daniel. The Oxford Bacon, XI. The Instauratio magna, Part II : Novum organum and Associated Texts]. In: Acta Comeniana. 19. Praha : Filosofia, 2005. Roč. 43, č. 19 (2005), s. 236-242. ISSN 0231-5955. ISBN 978-80-7007-291-2.

Pojmem "novověká filozofie" se označuje evropská filozofie od pol. 16.
století do 18.století a lze v ní rozlišit tři hlavní proudy: racionalismus, empirismus a osvícenství. Více se můžete dočíst ve výše uvedených knihách, především RÖD, Wolfgang. Novověká filosofie. I, Od Francise Bacona po Spinozu ; SAPÍK, Miroslav. Novověká filozofie : (dějiny filozofického myšlení od humanizmu do 19. století - vybrané kapitoly). Samozřejmě se této problematic věnuje mnohem více knih, pro jejich dohledání využijte katalogy na adrese http://aleph.nkp.cz/F/.