fotografování

Text dotazu

Dobrý den, potřebuji získat kopie některých článků obsažených ve starších československých časopisech (období 1. republiky). V zájmu úspory nákladů a větší rychlostí bych si rád přinesl svůj vlastní fotoaparát a články si ve všeobecné studovně NK ofotil (samozřejmě bez použití blesku a se vší ohleduplností ke knihám). Stačí domluva na místě s pracovníkem studovny nebo je zapotřebí nějaké speciální povolení?

Odpověď

Dobrý den,

používání vlastního digitálního fotoaparátu je ve studovnách Národní knihovny povoleno, ovšem jen za podmínek, že bude vypnuta zvuková signalizace a blesk a nebude použit stativ. Stále však platí, že kopie dokumentů podléhající autorskému zákonu (tzn. vydané před rokem 1880) smějí sloužit pouze pro osobní potřebu uživatele. K použití vlastního přístroje není nutné žádné speciální povolení, je pouze třeba uvědomit pracovníka ve studovně a dohodnout se s ním na případném postupu (viz http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_vseob_rad.htm).
Většina starších ročníků časopisů se momentálně digitalizuje nebo převádí na mikrofilm a v těchto případech jejich papírové exempláře již uživatelům nebývají dostupné. Některá periodika jsou dostupná v digitální podobě v portálu Kramerius (http://kramerius.nkp.cz). K volně dostupných titulům (z hlediska autorského práva) je možné se dostat z jakéhokoliv počítače, k titulům chráněným pouze z počítačů Národní knihovny. Vyhledané tituly je možné si posléze vytisknout (1 strana formátu A4 = 2,-). Doporučili bychom vždy nejprve ověřit dostupnost periodika v digitální podobě v Krameriovi a potom teprve možnost získat jeho exemplář v papírové podobě nebo na mikrofilmu v katalogu NKC (http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=nkc).

Obor

Informace o knihovně

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

14.12.2007 14:14

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu