fotografování

Text dotazu

Dobrý den, potřebuji získat kopie některých článků obsažených ve starších československých časopisech (období 1. republiky). V zájmu úspory nákladů a větší rychlostí bych si rád přinesl svůj vlastní fotoaparát a články si ve všeobecné studovně NK ofotil (samozřejmě bez použití blesku a se vší ohleduplností ke knihám). Stačí domluva na místě s pracovníkem studovny nebo je zapotřebí nějaké speciální povolení?

Odpověď

Dobrý den,

používání vlastního digitálního fotoaparátu je ve studovnách Národní knihovny povoleno, ovšem jen za podmínek, že bude vypnuta zvuková signalizace a blesk a nebude použit stativ. Stále však platí, že kopie dokumentů podléhající autorskému zákonu (tzn. vydané před rokem 1880) smějí sloužit pouze pro osobní potřebu uživatele. K použití vlastního přístroje není nutné žádné speciální povolení, je pouze třeba uvědomit pracovníka ve studovně a dohodnout se s ním na případném postupu (viz http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_vseob_rad.htm).
Většina starších ročníků časopisů se momentálně digitalizuje nebo převádí na mikrofilm a v těchto případech jejich papírové exempláře již uživatelům nebývají dostupné. Některá periodika jsou dostupná v digitální podobě v portálu Kramerius (http://kramerius.nkp.cz). K volně dostupných titulům (z hlediska autorského práva) je možné se dostat z jakéhokoliv počítače, k titulům chráněným pouze z počítačů Národní knihovny. Vyhledané tituly je možné si posléze vytisknout (1 strana formátu A4 = 2,-). Doporučili bychom vždy nejprve ověřit dostupnost periodika v digitální podobě v Krameriovi a potom teprve možnost získat jeho exemplář v papírové podobě nebo na mikrofilmu v katalogu NKC (http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=nkc).