fotodokumentace členů Malý a Velký Josef

Text dotazu

V 7O.letech byla v deníku Pochoden otištěna na dvě stránky fotodokumentace členů odbojářské skupiny za II.světové války.Měla název Malý a Velký Josef.Na dvou stránkách byly fota asi 40 nebo 50 členů.Byli lidé z královehradeckého kraje.

Odpověď

Dobrý den,

noviny Pochodeň, které vycházely v Hradci Králové od roku 1933 do roku 1990 jsou již v digitalizované podobě dostupné v rámci digitální knihovny Kramerius 3 (http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/11901766 - plné texty je možné zobrazit na vybraných počítačích Národní knihovny ČR). Texty v rámci digitální knihovny již byly načteny OCR programem a je možné v nich fulltextově vyhledávat.

Výše uvedené fulltextové vyhledávání jsme v rámci daného dokumentu provedli (vyhledávaná hesla: ""Malý a Velký Josef", "Malý Josef", Velký Josef", "Josef Šandera", "Josef Žižka", Barium (vše v různých skloňovaných tvarech).

Příspěvek, jak jej popisujete ve svém dotazu, jsme ovšem bohužel v daném periodiku nenalezli.

Od roku 1969 (21.4., č. 93) do roku 1970 (12.3., č. 60) v periodiku takřka každý den vycházel na pokračovaní seriál z připravované knihy Jiřího Koloucha (která pravděpodobně poté tiskem již bohužel nevyšla) s názvem "Barium v sítích gestapa". Součástí těchto textů byly i fotografie vybraných osob. Vždy se ovšem jednalo pouze o půlstránkový příspěvek (doplněný max. o jednu - dvě fotografie). Svým obsahem ovšem tento dokument vycházející na pokračovaní nejvíce odpovídá Vašemu zadání.

Ještě před výše uvedenou knihou otištěnou na pokračovaní v periodiku v roce 1967 vyšly dva články Jiřího Koloucha "I jim patří čest a sláva" a "Otazníky nad  16. lednem 1945. Kdo vlastně zradil?". Oba články pojednávají o Josefu Šanderovi a Josefu Žižkovi před jejich zatčením gestapem.

* KOLOUCH, Jiří. Otazníky nad 16. lednem 1945. Kdo vlastně zradil? Pochodeň. 1967, r. 56, č. 19 (22.1.), s. 1 a 2.

* KOLOUCH, Jiří. I jim patří čest a sláva. Pochodeň. 1967, r. 56, č. 305 (27.12.), s. 3.

K tématu se vztahuje též článek:

(Šj). Stránky z kroniky osvobození. K událostem 14.1. - 20.1. 1945. Pochodeň. 1985, r. 74, č. 10 (12. - 13. 1..), s. 4.

Kromě Národní knihovny ČR je digitální podoba periodika dostupná též z počítačů Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové (http://kramerius4.svkhk.cz/search/ ). V případě zájmu tedy může v periodiku vyhledávat, či jej procházet i zde.