fotbal

Text dotazu

Kdo vymyslel známý sport fotbal?

Odpověď

Dobrý den, publikace Zlatá kniha fotbalu hovoří o historii fotbalu takto: "Fotbal, jak ho známe dnes, se zrodil v Anglii v 60.letech 19. století. To předtím byly různé míčové hry, z nichž fotbal později vykrystalizoval. Dvojčetem, s nímž se později rozešel, bylo ragby. V Číně se ve 4. a 3. století př.n.l. hře podobné fotbalu říkalo su-chu. Kopalo se do koule ze zvířecí kůže. Hru začali provozovat vojáci, ale brzy se rozšířila mezi obyčejné lidi. (...) V hrobce v Beni-Hassanu, Sakaře i jinde byly nalezeny obrazy znázorňující různé míčové hry starých Egypťanů až z roku 2600 př.n.l. Na Themistokleově zdi v Athénách, pocházející z doby kolem roku 500 př.n.l., jeden z reliéfů zachycuje hru, při níž dvě mužstva kopou do míče. Rozkvět míčových her se datuje od tzv. helénistického období ve 3.století př.n.l., kdy se pěstovaly především v gymnáziích. (...) Z Řecka převzali míčové hry Římané, aby je provozovali v lázních." S římskými legiemi se dostaly míčové hry do Anglie a Francie i na Kavkaz. Fotbal se dále vyvíjel především v Anglii. Z roku 1862 pocházejí první psaná pravidla fotbalu. Sepsal je J.C.Thing, uppinghamský rektor.

Více se dočtete například v knihách:

MACHO, Milan. Zlatá kniha fotbalu : historie a současnost nejoblíbenější hry na světě. Praha : XYZ, 2006. ISBN 80-87021-35-5 (odsud citováno)

MACHO, Milan. Fotbal : vášeň 20. století : historie fotbalu ve faktech, názorech a obrazech. 2., dopl. vyd. Praha : Brána : Euromedia Group - Knižní klub, 1999. ISBN 80-7243-057-2 (Brána : váz.); 80-242-0182-8 (Euromedia Group - Knižní klub : váz.)