Formáty e-knih

Text dotazu

Dobrý den,

rád bych se zeptal jaké formáty e-knih dokáží zobrazit text tak, aby byl identický s textem v tištěných knihách (s výjimkou formátu pdf). Tedy zvýrazněné názvy kapitol, odstavce, formátování, případně i obrázky. Konkrétně se mi jedná o využití na čtečkách značky PocketBook.

Předem děkuji za zodpovězení mého dotazu a přeji vám hezký den :-)

Odpověď

Dobrý den, 

nepovažujeme se za odborníky, nicméně z přiloženého článku vyplývá, že formát pdf, který přímo kopíroval stejně vydaný tištěný titul není pro čtečky a další mobilní zařízení vhodný. Minimálně proto, že znovu opakuje údaje, které mobilní zařízení umí zpracovat samo, jako jsou: názvy záhlaví, zápatí, čísla stránek. Není důvod tedy setrvávat u této formy a nabízet jí v dalších formátech e-knih a, pokud chcete číst výhradně pdf formáty, musíte správně vybrat i velikost čtečky. V současnost se především používají formáty epub a mobi. Zdroj: http://www.eknihy-ebook.cz/jak-cist-eknihy/co-je-a-neni-e-kniha.php .

Jelikož PDF soubor je často vytvářen z DOC, tak tyto soubory budou mít podobné vlastnosti, stejně tak například formát DJVU. 

Pro všechna zařízení PocketBook je charakteristická jejich multiformátovost. Zařízení podporují až  15 textových formátů: EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTM, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC (MOBI) a čtyři grafické - JPEG, BMP, PNG, TIFF.

http://www.ebooky.cz/recenze-ctecky-e-knih-pocketbook-touch-lux-3/

https://www.datart.cz/ctecka-e-knih-PocketBook-626-2-Touch-Lux-3-sedy.html

http://ebookexpert.cz/jak-vybirat-e-book-ctecku-radce-s-vyberem-ctecky-elektronickych-knih-1-cast/

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

28.11.2018 09:08

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu