Forma přírůstkového seznamu

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je možné vést přírůstkový seznam v Excelu - s tím, že by se v pravidelných, ročních intervalech seznam vytisknul a svázal.
Předem děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

závazným předpisem pro evidenci knihovních fondů je zákon č. 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb (knihovní zákon) a Vyhláška 88/2002 Sb.  Zásadním požadavkem je, aby evidence knihovního fondu umožňovala kontrolu evidovaných záznamů a zaručovala jejich nezaměnitelnost.

Přírůstkový seznam může být veden buď v tištěné (předtištěné formuláře či knihy) nebo v elektronické formě.  Ale i v elektronicky vedené formě je nutné zajistit nezaměnitelnost záznamů a  dodržet všechny náležitosti předepsané výše uvedeným zákonem a zejména vyhláškou, která stanovuje podrobnosti  vedení evidence knihovního fondu (§ 4 a § 5).

http://ipk.nkp.cz/legislativa/01_LegPod/knihovni-zakon-257-2001-sb.-a-navazne-provadeci-prepisy/Zakon257Vyhl.htm

Požadavek nezaměnitelnosti lze splnit  vytištěním seznamu na papír s očíslovanými stranami a knihovnickou vazbou.

Přírůstkový seznam má být autentizován, mají být očíslované strany, v úvodu seznamu by mělo být uvedeno, kolik přírůstkových čísel a stran obsahuje.

Dále by mělo být vedení přírůstkových seznamů v souladu s interními předpisy organizace a s metodickými pokyny, které některé krajské a pověřené knihovny vydávají pro knihovny svého regionu, např. MZK  https://www.mzk.cz/pro-knihovny/vzdelavani-knihovniku/prirucka-pro-knihovniky.