Forma přírůstkového seznamu

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je možné vést přírůstkový seznam v Excelu - s tím, že by se v pravidelných, ročních intervalech seznam vytisknul a svázal.
Předem děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

závazným předpisem pro evidenci knihovních fondů je zákon č. 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb (knihovní zákon) a Vyhláška 88/2002 Sb.  Zásadním požadavkem je, aby evidence knihovního fondu umožňovala kontrolu evidovaných záznamů a zaručovala jejich nezaměnitelnost.

Přírůstkový seznam může být veden buď v tištěné (předtištěné formuláře či knihy) nebo v elektronické formě.  Ale i v elektronicky vedené formě je nutné zajistit nezaměnitelnost záznamů a  dodržet všechny náležitosti předepsané výše uvedeným zákonem a zejména vyhláškou, která stanovuje podrobnosti  vedení evidence knihovního fondu (§ 4 a § 5).

http://ipk.nkp.cz/legislativa/01_LegPod/knihovni-zakon-257-2001-sb.-a-navazne-provadeci-prepisy/Zakon257Vyhl.htm

Požadavek nezaměnitelnosti lze splnit  vytištěním seznamu na papír s očíslovanými stranami a knihovnickou vazbou.

Přírůstkový seznam má být autentizován, mají být očíslované strany, v úvodu seznamu by mělo být uvedeno, kolik přírůstkových čísel a stran obsahuje. 

Dále by mělo být vedení přírůstkových seznamů v souladu s interními předpisy organizace a s metodickými pokyny, které některé krajské a pověřené knihovny vydávají pro knihovny svého regionu, např. MZK  https://www.mzk.cz/pro-knihovny/vzdelavani-knihovniku/prirucka-pro-knihovniky.

 

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

07.01.2016 15:21

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu