Foreword a preface

Text dotazu

Vážení,
na Vašich stránkách máte pro výraz
PŘEDMLUVA (vč. podrobného vysvětlení pojmu)
dva různé výrazy přeložené do angličtiny : FOREWORD i PREFACE

Tak nějak při hledání váhám ...
Někde je, že jeden výraz píší samotní autoři (knihy), kdežto ten druhý
používají "jiní, knihu nesepisující autoři ... třeba odborníci z "druhé
strany zeměkoule", ... :)
Jak je mám případně "zařadit správně k sobě" ?

A jaký je rozdíl mezi tímto/těmito a ÚVODEM=INTRODUCTION?

Uvědomuji si, že je to asi primitivní dotaz, ale tak nějak "mi nedá spát"
:)))

Děkuji Vám moc za vysvětlení a přeji pěkný zbytek týdne

Odpověď

Dobrý den,

tato tři slova jsou velmi často zaměňována. Rozdíly mezi preface , foreword a introduction jsou poměrně malé.

FOREWORD a PREFACE (tedy předmluvy) nejsou brány jako část hlavního díla a jsou číslovány zvlášť, nikoli společně se zbytkem textu díla. Většinou se jedná o krátký text, který má 1-2 stránky. Zabývají se spíše poděkováním, rozsahem a limity díla atd.

FOREWORD je v podstatě "neautorská předmluva" - je napsána někým jiným než autorem nebo editorem. Většinou se jedná o nějakou významnou osobnost, která dodá tomuto dílu na důvěryhodnosti. Tato předmluva (FOREWORD) je tedy vždy podepsána tím, kdo ji psal. I kdyby jeho jméno bylo zmíněno již na titulní straně.

PREFACE je "autorskou předmluvou" - je psána autorem knihy a vysvětluje proč dílo vzniklo, co tomu předcházelo, co autora k vzniku textu vedlo, kdo byl v té době  pro autora důležitý ve spojitosti s tímto dílem. Může vysvětlovat, proč vzniklo nové vydání knihy atd. Často bývá uzavřena tím, kdo se vznikem díla pomáhal a může obsahovat i poděkování těmto lidem.

Oproti tomu ÚVOD - INTRODUCTION se zabývá konkrétním předmětem knihy, může doplňovat text knihy a uvádí do něj. Naznačuje jaký pohled má čtenář na text a problém řešený v knize zaujmout. Úvod obvykle tvoří část textu díla. Číslování (např. 1,2,3, ...) tedy začíná již úvodem a v textu díla se již pokračuje dále,  a nezačíná se znovu od první strany. Úvod popřípadě poznámky na rozdíl od předmluv (ať už Foreword či Preface) obsahují důležité informace pro pochopení textu díla.

Pokud byste měla zájem o další informace k tomuto tématu, prosíme obraťte se již přímo na naše kolegy z Knihovny knihovnické literatury (email:kkl@nkp.cz), kteří budou mít jistě více materiálu, pro zpracování odpovědi.

Zdroje:

* http://www.writersandeditors.com/preface__foreword__or_introduction__57375.htm

* http://en.wikipedia.org/wiki/Preface

* http://en.wikipedia.org/wiki/Foreword

* CEJPEK, Jiří; VODIČKOVÁ, Hana. Terminologický slovník knihovnický a bibliografický. 1. vyd. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1965.

* CEJPEK, Jiří; KÁBRT, Jiří. Základy knihovnictví. 1. vyd. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1956.

* Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV): http://aleph.nkp.cz/cze/ktd