Forenzní věda

Text dotazu

Zajímá mě forenzní věda. Potřeboval bych o ní sehnat literaturu. Jen psané česky.

Odpověď

Dobrý den,

Wikipedia popisuje forenzní vědy jako vědy, " které se aplikují při vyšetřování a dokazování v trestních i civilních řízeních před státními orgány. Jde o postupy vedoucí k prokázání identity osob, pravosti listin a podobně. Souhrn těchto věd se někdy zkráceně označuje jako forenzika (z angl. forensics).
Forenzní (z lat. forensis, soudní, od forum, veřejné prostranství, kde se konaly soudy) znamená soudní a obvykle označuje postupy a vědy, související s vyšetřováním a soudním dokazováním, zejména v trestních záležitostech.
Stručný přehled forenzních věd
Daktyloskopie je metoda určování identity pomocí otisků prstů.
Forenzní antropologie se zabývá zejména identifikací koster, lebek a chrupu.
Forenzní balistika se snaží identifikovat zbraň, hlavně pomocí stop na projektilu.
Forenzní chemie identifikuje různé látky, například jedy.
Forenzní medicína čili soudní lékařství se snaží stanovit čas a příčiny smrti nebo poškození.
Forenzní psychologie posuzuje psychologii podezřelých osob.
Forenzní genetika identifikuje osoby či stopy z místa činu na základě analýzy DNA.
(Forenzní) písmoznalectví identifikuje osoby podle jejich ručního písma.

Kromě toho se pro forenzní účely aplikují i různé další vědy podle povahy problému.
Forenzní fotografie
Porovnání stopy a podrážky
           Nejstarší zmínka o aplikaci vědy pro odhalení podvodu je v pověsti o Archimédovi († 212 př. n. l.), který zjistil specifickou hmotnost údajně zlaté koruny a dokázal, že není zlatá. Arabský příběh vypráví o kupci, který měl vyšetřit vraždu srpem; nechal přinést všechny srpy ve vesnici a na jeden se slétly mouchy. Čínskou příručku vyšetřování napsal roku 1248 Song Ci. Mezi průkopníky forenzních věd v Evropě patřil francouzský dvorní lékař a chirurg Ambroise Paré (1510-1590) a koncem 18. století vyšlo několik pojednání o forenzním a policejním lékařství. Mezníkem v dalším vývoji forenzních věd byl objev mikroskopu, daktyloskopie a identifikace osob a stop z místa činu pomocí analýzy DNA...."

V elektronickém katalogu, který je volně přístupný  z prvních stránky Národní knihovny ČR na www.nkp.cz, jsme vybrali:
     Cirtkova, Ludmila, 1954-
     Forenzni psychologie / Ludmila Cirtkova. -- 2., upr. vyd.. -- Plzen : Vydavatelstvi a nakladatelstvi Ales Cenek, 2009. -- 439 s. ; 23 cm
     ISBN 978-80-7380-213-4 (broz.)
     Nemecke resume
     . -- Obsahuje bibliografii a rejstrik
      * forenzni psychologie
      * ucebnice vysokych skol
     Signatury:* 54 F 100337* 54 F 101530* SF II 080179

     Identifikace a reflexe rizik spolecenske praxe jako teoreticky zaklad pro rozvoj policejnich sluzeb : vystupy vedeckovyzkumne cinnosti realizovane v ramci Vyzkumneho zameru Policejni akademie CR v Praze v roce 2008. -- Praha : Ministerstvo vnitra CR ve spolupraci s Policejni akademii Ceske republiky, 2008. -- 2 sv. (144 s., s. 145-382) : il. ; 24 cm. -- (Bezpecnostni teorie a praxe, ISSN 1801-8211 ; zvlastni c.
     2008/1-2)
     ISBN 978-80-7251-326-0 (1. dil : Policejni akademie CR : v knize neuvedeno : broz.). -- ISBN 978-80-7251-327-7 (2. dil : Policejni akademie CR : v knize neuvedeno : broz.)
     Anglicka resume
     . -- Obsahuje bibliografie a bibliograficke odkazy
      * policie -- Cesko
      * bezpecnostni management -- Cesko
      * krizovy management -- Cesko
      * kriminalistika
      * policiste -- Cesko
      * odborne vzdelavani -- Cesko
      * studie * sborniky
     Signatury:* II 162659* II 162660

   Z dalších knih, kde by mohly být obsaženy informace, které Vás zajímají, ale nemají přímo klíčové slovo forenzní v bibliografickém záznamu, popisu, můžeme doporučit např.:

     Dodrzovani lidskych prav organy cinnymi v trestnim rizeni : prirucka skoleni lidskych prav pro prislusniky policie. -- Praha : Amnesty International Ceska republika, 2002. -- 241 s. ; 29 cm
    ISBN 80-254-2950-4 (v knize neuvedeno : broz.)
     Nad nazvem: OSN, Urad vysokeho komisare pro lidska prava
     Organizace spojenych narodu. Urad vysokeho komisare pro lidska prava
      * lidska prava
      * policie
      * prirucky
     Signatury:* 54 D 152810*

     Chmelik, Jan, 1952-
     Dopravni nehody / Jan Chmelik a kolektiv. -- Plzen : Vydavatelstvi a nakladatelstvi Ales Cenek, 2009. -- 540 s. : il. (prevazne barev.), plany, formulare ; 24 cm
     ISBN 978-80-7380-211-0 (broz.)
     Anglicke resume
     . -- Obsahuje bibliografii, bibliograficke odkazy a rejstrik
      * dopravni nehody
      * monografie
     Signatury:* 54 F 102330*

     Hloubkova analyza dopravnich nehod v CR : [metodika uplatneni vysledku vyzkumu] / zpracovatel Centrum dopravniho vyzkumu (CDV). -- [Praha : Ministerstvo dopravy], 2009. -- 109 s. : il. (nektere barev.) ; 30 cm
     ISBN 978-80-86502-99-1 (Centrum dopravniho vyzkumu : broz.)
     Obalkovy nazev: Hloubkova analyza dopravnich nehod
     . -- Obsahuje bibliografii
     Centrum dopravniho vyzkumu
      * silnicni dopravni nehody -- analyza
      * metodicke prirucky
     Signatury:* 54 D 164128*

     Straus, Jiri, 1954-
     Teorie a metodologie kriminalistiky / Jiri Straus, Miroslav Nemec a kolektiv. -- Plzen : Vydavatelstvi a nakladatelstvi Ales Cenek, 2009. -- 503 s. : il. ; 21 cm
     ISBN 978-80-7380-214-1 (broz.)
     Anglicke resume
     . -- Obsahuje bibliografii, bibliograficke odkazy a rejstrik
     Nemec, Miroslav, 1950-
      * kriminalistika
      * ucebnice vysokych skol
     Signatury:* 54 H 301902* 54 H 303922*  SF II 080063

     Hrinko, Martin
     Zakladni taktika policejnich cinnosti : (studijni pomucka) / Martin Hrinko. -- 1. vyd.. -- Ostrava : Sdruzeni pozarniho a bezpecnostniho inzenyrstvi, 2005. -- 74 s. : il. ; 21 cm
     ISBN 80-86634-37-X (Sdruzeni pozarniho a bezpecnostniho inzenyrstvi : broz.)
     Nad nazvem: Sdruzeni pozarniho a bezpecnostniho inzenyrstvi Ostrava, Vysoka skola banska - Technicka univerzita Ostrava. -- Obsahuje bibliografii
     Sdruzeni pozarniho a bezpecnostniho inzenyrstvi
     Vysoka skola banska - Technicka univerzita Ostrava
      * policie -- Cesko
      * policejni vysetrovani
      * kriminalisticka taktika
      * ucebnice
     Signatury:* 54 H 268703

     Dvorak, Vratislav, 1949-
     Zaklady operativne patraci cinnosti policie v definicich a schematech / Vratislav Dvorak, Martin Kloubek. -- Vyd. 1.. -- Praha : Policejni akademie Ceske republiky v Praze, 2011. -- 76 s. ; 29 cm
     ISBN 978-80-7251-351-2 (broz.)
     Na obalce nad nazvem: Policejni akademie Ceske republiky v Praze, Fakulta bezpecnostne pravni, katedra kriminalni policie -- 150 vyt.. -- Obsahuje bibliografii a bibliograficke odkazy. -- Urceno pouze pro potreby studia predmetu Operativne patraci cinnost policie a Organizace a cinnost policejnich sluzeb
     Kloubek, Martin, 1950-
     Policejni akademie Ceske republiky. Katedra kriminalni policie
      * policie -- Cesko
      * policejni patrani -- Cesko
      * operativne patraci prostredky -- Cesko
      * ucebnice vysokych skol
     Signatury:* 54 D 169851