fondy NK ČR

Text dotazu

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, koľko kusov máte z každej knihy? Presnejšie, či ak je kniha vypožičaná (mimo budovu knižnice - niekto ju má doma), tak či je aj jeden kus v študovni - k dispozícii pre prezenčné štúdium? Ďakujem!

Odpověď

Dobrý den, záleží v zásadě na tom, o jakou publikaci jde. Národní knihovna má několik typů fondů a u některých z nich vedle absenčních exemplářů existují i prezenční, u některý nikoli. Často také jsou jen prezenční exempláře.
Až na výjimky, dané např. ztrátou publikace, nedodání povinného výtisku apod., platí.
1. NK dostává dva povinné výtisky z české produkce (před r. 1989 i ze slovenské). Oba tyto exempláře jsou určeny pouze k prezenčnímu studiu. Kromě toho se navíc v některých případech kupují exempláře k absenční výpůjčce.
Tedy u publikací české provenience by měl vždy být k dispozici prezenční exemplář a někdy také absenční.
2. Jinak je tomu u zahraničních publikací, které má NK často jen v jednom exempláři (u žádanějších nebo důležitějších titulů i více, ale není to pravidlem). Tyto publikace lze zčásti půjčovat absenčně, zčásti jsou pouze k prezenčnímu studiu (o tom rozhoduje stáří, hodnota publikace; popř. její zařazení do fondu některé studovny).

Informace o exemplářích k absenční výpůjčce a prezenční najdete v bázi NKC (http://sigma.nkp.cz/F/), absenční výpůjčka je možná, když je u exempláře uveden údaj "30 dní".
V bázi NKC jsou uvedeny všechny dokumenty po r. 1995 plus všechny dokumenty k absenční výpůjčce. Zbylý fond tu není uveden v úplnosti (převádění do el.
katalogu stále probíhá). Pokud tedy prezenční exemplář, zejména u českých dokumentů, v bázi NKC nenajdete, je třeba se podívat ještě do naskenovaných katalogů Katif (http://katif.nkp.cz/).

Odbornou klasifikaci fondů NK najdete zde: http://konspekt.nkp.cz/.

Obor

Informace o vydaných dokumentech

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

08.01.2009 08:55

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu