fond pohledni

Text dotazu

Na exkursi v CDH dne 15. 3. jsem se doslechl, že snad v NK existuje fond českých pohlednic. Je-li tomu tak, pak můj dotaz zní, zda je zkatalogizován, a dají se v něm vyhledat pohlednice z určité lokality a zda takové pohlednice lze vidět např. v badatelně v CDH. Nebo existuje nějaká knihovna, která toto sbírá? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

v Národní knihovně skutečně existuje sbírka pohlednic ( = speciální fond). Katalog pohlednic je v papírové podobě a bude  k dispozici čtenářům k místnímu studiu ve studovně depozitáře Hostivař.

Po znovuotevření studovny - předpokládáme, že to bude ve druhém čtvrtletí tohoto roku - bude katalog i sbírka opět k dispozici čtenářům.

Informace o otevření studovny Hostivař naleznete na stránkách Národní knihovny, http://www.nkp.cz.

V Domě U Červené židle v Praze je Rodinné muzeum pohlednic, které spravuje pan Tomáš Juřička. Když našli na půdě kufr s alby pohlednic, které sbírala babička, bylo rozhodnuto. Můžete si prohlédnout pohledy všech žánrů. Od roztomilých tvářiček dětí, přes pohlednice zamilovaných párů, či vtipných "manželských", až po obrázky, které posílali vojáci z války. Nejvyhledávanější a sběratelsky nejcennější jsou pohledy litografické.

Unikátní sbírka pohlednic potěší a zaujme děti i dospělé. Od motivů zvířátek, miminek či květinek po zamilovaná přáníčka, pijácké pozdravy i vzpomínky z fronty. Téměř 1000 historických pohlednic z období 1890 - 1930, mapujících vznik a vývoj pohlednice jako poštovní ceniny. To vše je instalováno ve stylovém prostředí měšťanského bytu počátku minulého století.

http://www.muzeum-praha-galerie-mmduosv.websnadno.cz/

Obor

Informace o knihovně

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

08.04.2014 12:33

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu