Fojt V. Hovadík

Text dotazu

Dobrý den, marně hledám informace o Václav Hovadík, fojt, nar. 1744 Vsetín, děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Václav Hovadík je zmiňován v knize, viz níže:
TICHÁČEK, Miroslav. Lukoveček: historie obce : (paměti dob minulých i současných). Lukoveček: Obec Lukoveček, 2004, s. 185. ISBN 80-239-3815-0. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:e749e590-bdbb-11e2-9592-5ef3fc9bb22f

Čp. 9
Polopodsedek. Pravděpodobně již od r. 1725 na něm počal hospodařit Pavel Širočka - uváděný tehdy ještě jako "Širotčík" s Alžbětou (neznámého příjmení). Jako Širočka je uváděn později. Měli jen dvě dcery, z nichž jedna zemřela 1747...

Když její sousedka na čp. 10, Veronika Buchtová, v r. 1776 ovdověla a za dva roky se znovu provdala za Václava Hovadíka (1744) ze Vsetína, (asi čeledína), syna Václava Hovadíka, koupila po sňatku od Alžběty Širočkové dům čp. 9 jako věno pro svého syna Antonína Buchtu (1775-1839)...

Václav Hovadík /uváděný v Josefínském katastru již na čp.9 (měl s Veronikou syna Václava (1782) a syna Jana (1784). Museli velmi dobře hospodařit, protože, když se Antonín v r. 1798 ženil, předali mu majetek na čp.9 a odstěhovali se do Horní Vsi, kde Václav zakoupil polopodsedek a ten rovným dílem nechal připsat oběma synům (čp. 89 v Horní Vsi). To byli zakladatelé rodu Hovadíků v okolí Fryštáku. V r. 1805 Václav ovdověl. V příštím roce se vrátil do Lukovečka na čp. 2, kde se oženil s vdovou Škamralovou /viz čp. 2/...

Čp. 52

Byla původně chalupa, později obecní dům. Postavil ji - nad obcí u lesa na odkoupeném obecním pozemku po roce 1812 pro svého syna Františka, fojt Václav Hovadík (1744 - asi 1820) z čp. 2 (a předtím čp. 9) rod. Ze Vsetína s II. mž. Rozinou /1770-1826) Mlýnkovou z Ráztory, ovdovělou Škamralovou na čp. 2. K domu přikoupil pozemky/pole/a kolem r. 1820 zemřel u syna Václava v Horní Vsi...

Čerpáno z: TICHÁČEK, Miroslav. Lukoveček: historie obce : (paměti dob minulých i současných). Lukoveček: Obec Lukoveček, 2004, s. 144-145. ISBN 80-239-3815-0. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:e3b54d20-bdbb-11e2-9592-5ef3fc9bb22f