Fluidum - význam slova

Text dotazu

Prosím o vysvětlení slova "fluidum". Děkuji předem.

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu dotazu jsem našla následující:

zdroj:
Klimeš, Lumír. Slovník cizích slov. 6. vyd., přepr. a dopl. : SPN, 1998 ; Praha : Stát. ped. nakl.862 s. (Odborné slovníky). ISBN 80-04-26710-6.

fluidum [flujdum, flujidum] ... kniž. domnělá, jemná neviditelná látka, vyzařující nějakou energii a způsobující svým přebytkem n. nedostatkem některou vlastnost látek; lékár. tekutý výtažek drog; fyz. tepelné fluidum = jakási nevažitelná a nehmotná látka, nazývaná též flogiston, která byla od středověku až do poloviny 19. stol. pokládána za teplo

fyz. = fyzika, fyzikální