Finanční zdraví, bonita, rating

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych vás poprosit o vysvětlení rozdílu v pojmech finanční zdraví,
bonita a rating - vše ve vztahu k obci, popř. vás požádat, zda byste mne
mohli odkázat na relevantní literaturu.

Odpověď

Finanční zdraví = rentabilita + likvidita

                                    =  uspokojivá finanční situace

Za finančně zdravý podnik je možné považovat takový podnik, který je v

danou chvíli perspektivně schopen naplňovat smysl své existence.

Valach, Josef: Finanční řízení podniku. Praha, Ekopress 1999. ISBN

80-86119-21-1 (brož.)

Bonita - odráží míru schopností, možností nebo kvalit. Ve finančnictví

charakterizuje schopnost dlužníka dostát svým finančním závazkům.

Žák, Milan: Velká ekonomická encyklopedie. Praha, Linde 2002. ISBN

80-7201-381-5 (váz.)

Wikipedie

Rating = nezávislé hodnocení různých subjektů a jejich přibližné srovnání.

Nejčastěji se hovoří o úvěrovém ratingu, který vyjadřuje důvěryhodnost

dlužníka  nebo cenného papíru, a který udělují ratingové agentury.

Vinš, P.: Rating. Praha, Beck 2005.ISBN 80-7179-807-X (brož.)