Fimfárum Jan Werich

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, proč Jan Werich napsal Fimfárum. Zda -li měl nějaký podnět, bylo někomu věnováno,...

Odpověď

Předně doporučuji publikaci Věry Vařejkové Pohádkové Fimfárum Jana Wericha,  která uvádí  jako  důvody k napsání osobní situaci (zákaz vystupování, nemoc) a jako  inspiraci Soupis českých pohádek Václava Tilleho. (Tille, Václav. Soupis českých pohádek. Praha: Česká akademie věd a umění, 1929. 619 s. Rozpravy České akademie věd a umění; Třída 3, č. 66.)

VAŘEJKOVÁ, Věra. Pohádkové Fimfárum Jana Wericha.  Brno: Masarykova univerzita, pedagogická fakulta, 1996. ISBN 80-210-1211-0. Signatura SVK PK: 391A35698

Týž názor publikuje ve své stati Petr Hora: „… domníváme se, že hlubší zájem o pohádkové látky, jak sám sdělil Jiřímu Janouškovi, v něm vzbudil Tilleho Soupis českých pohádek, z něhož také čerpal syžety svých autorských pohádek souboru Fimfárum“.

HORA, Petr. O nejasném počtu soch jednoho sousoší, ale hlavně o pohádce Fimfárum v autorské adaptaci Jana Wericha. In: Eurolitteraria & Eurolingua 2007. Liberec: Technická univerzita, 2008, s. 117-121. ISBN 978-80-7372-292-0. Dostupné též online  <https://kcl.fp.tul.cz/attachments/209_Eurolingua_2007.pdf> https://kcl.fp.tul.cz/attachments/209_Eurolingua_2007.pdf