Film Laska bez predsudku

Text dotazu

Prosim, o blizsi informace (Rezie, scenar, autor hudby) o pravdepodobne francouzskem filmu z cca ze 70 let 20.stoleti, hrany v nasich kinech pod nazvem Laska bez predsudku, pripadne jeho originalni titul.

Odpověď

Dobrý den,

francouzský film "Láska bez předsudků" (v originále Une vie, anglicky End of desire) pochází z roku 1958. Režíroval ho Alexandre Astruc, který se podílel i na scénáři spolu s Rolandem Laudenbachem; scénář vznikl podle románu Guy de Maupassanta. Kameramanem filmu byl Claude Renoir, herci: Maria Schellová, Ivan Desny, Christian Marquand.
Děj: Jeanne (Maria Schellová), dcera velkostatkáře v Normandii s dobrým věnem, se provdá za šlechtice (Christian Marquand). Brzy po svatbě zjistí, že ji manžel podvádí s komornou, která s ním navíc čeká dítě. Přes trpké zklamání dokáže Jeanne toto dítě přijmout. O něco později se sama stane matkou chlapce. Ale manžel je jí přesto nevěrný: při jednom dostaveníčku, kde se sejde se ženou svého nejlepšího přítele, dojde ke katastrofě. Přítel nevěrnici a jejího svůdce překvapí a srazí ze skály. Astrucův film se řadí ke směru zvanému "kamera - pero", k filmovému stylu, jehož teoretické základy položil sám Astruc. Tento styl se vyznačuje vytříbenou filmovou řečí, která pouze vypráví děj a vlastní interpretaci přenechává divákovi. Mnohé dramaturgické prostředky jsou převzaty z literatury, dialogy filmu jsou rytmicky vzájemně přesně sladěné.
Zdroj: Kronika filmu. Praha: Fortuna Print, 1995. ISBN 80-85873-39-7.

Obor

Divadlo, film, tanec

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

26.02.2008 17:51

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu