Filipojakubská noc

Text dotazu

Jak to, že filipojakubská noc (pálení čarodějnic, pověry o magické moci bylin natrhaných té noci atp.) se slaví v noci z 30.4. na 1.5., když sv. Filipa a Jakuba je podle církevního kalendáře až 3.5.? Měli dříve tito dva svatí svátek o dva dny dříve? Nebo se to vztahuje k jinému kalendáři? Kdy se co posunulo a proč? Díky za odpověď - nevím teď, kdy mám letět. ;-)

Odpověď

Dobry den,

Filip ma svatek 26.5., pripadne spolecny s apostolem Jakubem 3.5. Puvodne vsak byval svatek Filipa a Jakuba 1. kvetna, predchazejici noc se nazyvala filipojakubska a pripisovala se ji carodejna moc.
BAUER, Jan Velka kniha o jmenech. Praha: Regia, 2003.

V knize RAMES, Vaclav Po kom se jmenujeme?: encyklopedie krestnich jmen. Praha: Libri, 2000. se dovidame, ze oba dnesni svetci jsou uctivani po celem svete, ale v mnoha terminech - u obou apostolu je to vsak mimo jine 1.kvetna. Okolo Filipovy postavy vznikly casem ruzne zvyky. V predvecer jeho svatku, kteremu se rika filipska noc, si lze i ledacos nepristojneho dovolit. Samotny den sv. Filipa povazuji predevsim zemedelci za den predpovedi pocasi.
V predvecer prvniho maje se po staleti slavila, predevsim v nemeckych krajich, Valpurzina noc. Byl to den carodejnic a jim podobnych nestvur, ktere se teto noci sletaly na carodejne hore Brocken. V nasich zemich pro zmenu teto noci carodejnice palili a na mnoha mistech horivaji tyto ocistne ohne dodnes.
Podle stareho ceskeho kalendare v 19. a jeste na pocatku 20. stoleti slavili Filipove a Jakubove svuj svatek prave 1.kvetna.
Letet byste mela s ostatnimi carodejnicemi 30.dubna, nebojte se, mame jeste dost casu.

Obor

Antropologie, etnografie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

04.01.2008 14:13

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu