filet z candáta/filet candáta

Text dotazu

Dobrý den,
na jídelním lístku je uvedeno "Filet candáta, citronová omáčka..." S majitelem restaurace se dohadujeme, zda je správný výraz "filet z candáta" nebo "filet candáta". Jakou argumentací bych mohla verzi s předložkou podpořit?
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, v praxi se používají obě varianty,  podle statistiky na internetu však převažuje  'filet  z candáta'.

Dotaz jsme konzultovali i s lingvistou na slovo vzatým, z jeho vyjádření uvádíme:

Používá se obojí, pravidla pravopisu tuto problematiku neřeší, úzus tvoří uživatelé sami, není známo pravidlo, které by říkalo, že je to či ono z toho špatně.

Ústav pro jazyk český uvádí pod heslem jako příklad "filet z lososa, kuřecí filety" (převzato z Akademického slovníku cizích slov).

Český národní korpus uvádí výskyt spojení "filet z candáta" 0,04 z milionu slov, u "filet candáta" je to 0,01 (nerozlišuje jednotné a množné číslo.).

Vyhledávač Google uvádí na dotaz "filet z candáta" cca 10 700 výskytů a na dotaz "filet candáta" 1890 výskytů.

Akad. slovník cizích slov uvádí toto heslo:

filet, -u m <f>

potravinářství - . vykostěný plátek masa: f. z lososa; kuřecí f.;

Šéfkuchaři používají ve svých kuchařkách vcelku jednotně filet z ... (kapra, candáta, lososa apod.).

Analogii použít nemůžeme - říkáme například hovězí/vepřový/kuřecí steak (podobně kuřecí či rybí filet), ale plátek hovězího/kuřecího... Tam je ale vazba se zpodstatnělým přídavným jménem - hovězí/vepřové/kuřecí (maso), zatímco candát či losos jsou podstatná jména vlastní.

Doufáme, že jsme vnesli do vašich dohadů trošku světlo a přejeme tak či tak dobrou chuť