Ferdinand Stolička, Země Františka Josefa

Text dotazu

Dobrý den, prosím Vás o pomoc s následujícími otázkami, jimž nemůžu sám už delší dobu přijít na kloub:
1) Chtěl jsem zvelebit článek o Ferdinandu Stoličkovi (Stoliczkovi) na české Wikipedii. V anglické wikipedii jsem se dočetl, že je po něm pojmenován i ostrov v souostroví Země Františka Josefa. Jak na internetu, tak v příruční knihovně i referenčním odd. NK na to ale nemohu nalézt odpověď, ba nemohu ani nalézt seznam všech (nebo aspoň víc než několika) ostrovů tohoto souostroví. To je první otázka - seznam ostrovů a po kom byli pojmenovány, zejm. o. Stolička.
2) Poradili byste mi, prosím, nějaké další inf. zdroje o Stoličkovi? Procházel jsem slovníky (Masarykův, Brockhaus, Who is who) v ref. centru NK, ale vždycky jsem našel pouze krátký odstaveček, někdy ještě s chybnou informací, že se narodil v Hukvaldech (místo v Bílanech nebo Kroměříži - to je další otázka, kam hájovna v dnešní přír. rezervaci Zámečku, kde se narodil, patřila/patří). Děkuji

Odpověď

Dobrý den, bohužel se nám nepodařilo nalézt publikaci, která by obsahovala přehled všech ostrovů patřících k Zemi Františka Josefa. V publikacích věnovaných zeměpisu Sovětského svazu, Ruska nebo Arktidy bývají zmíněny pouze větší ostrovy. Nejvíce ostrovů je uvedeno v anglické Wikipedii (http://en.wikipedia.org/wiki/Franz_Josef_Land),  NK ČR však  nevlastní knihy uvedené v tomto článku, takže nemůžeme informace ověřit.  Rozsáhlý je také seznam v ruské Wikipedii (http://ru.wikipedia.org/, článek Список островов России). Více ostrovů je uvedeno i na http://www.islands.uznam.net.pl/main_A.php?IOTA=EU-019&Prefix=305&cur_page=&sort_order=ASC&order_by=Region&show=all. Poměrně velké množství ostrovů je jmenováno v knize Geology of Franz Josef Land, zvláště v kapitole „History of the geographical...“. Tato kniha obsahuje i různé mapky. Další mapy oblasti naleznete v Atlase Arktiki. Názvy přidělené expedicí C.Weyprechta a J.Payera se objevují i v níže zmíněných v textech o samotné výpravě. Pro ostrov pojmenovaný po F.Stoličkovi jsou uváděna různá jména, např. Ostrov Stolichki, Ostrov Stolichka, Stoliczka, Stuliczka,  Столички, Остров (http://geonames.nga.mil/ggmagaz/geonames4.asp ).
* Geology of Franz Josef Land.  Oslo : Norsk polarinstitutt, 1998. 190 s. ISBN 82-7666-107-6.
* Atlas Arktiki. Moskva : Glav. upravlenije geodezii i kartografii pri Sovete Ministrov SSSR, 1985. 204 s.

Domníváme se, že podrobnější popis Země Františka Josefa by mohl být obsažen např. v následujících publikacích, tyto knihy však NK ČR nevlastní:
* BARR, Susan. Franz Josef Land. Oslo : Norsk polarinstitutt ; [Salzburg] : University of Salzburg, Austria, 1995. ISBN 8276660959, ISBN 9788276660951.
* GAKKEL, Y.Y.; GOVORUKHA, L.S.  Sovetskaya Arktika (morya i ostrova Severnogo Ledovitogo okeana). Moscow : Izdatel'stvo "Nauka", 1970.

knihy o expedici:
* PAYER, Julius. Die Entdeckung von Kaiser-Franz-Joseph-Land : 1870-1873.  Lenningen : Erdmann, 2004. 315 s. ISBN 3-86503-009-2.
* MAREŠ, Vladislav. Z Čech až k severnímu pólu : věnováno památce českých účastníků této už zapomenuté polární výpravy. Třebíč : Akcent, 2000. 158 s. ISBN 80-7268-068-4.
* PAYER, Julius. V ledovém zajetí. Praha : Orbis, 1969. 286 s.
* ORTOVÁ, Jitka. Julius Payer : z Čech až k severnímu pólu. [Ústí nad Labem] : Severočeské nakladatelství, 1976. 137 s.
* HONL, Ivan. Některé české a moravské prvky v toponymii Arktidy. Historická geografie : sborník historickogeografický studií. 1970, č. 5, s. 171-179.

Informace o životě a díle Ferdinanda Stoličky naleznete např. v následujících publikacích, ve všech jsou uvedeny i odkazy na další literaturu věnovanou F.Stoličkovi.
* PINKAVA, Jaroslav. Ferdinand Stolička. Kroměříž : Muzeum Kroměřížska, 1997. 65 s. ISBN 80-85945-10-X.
* MARTÍNEK, Jiří; MARTÍNEK, Miloslav. Kdo byl kdo : naši cestovatelé a geografové. Praha : Nakladatelství Libri, 1998. s. 394-396. ISBN 80-85983-50-8.
* Čeští a slovenští orientalisté, afrikanisté a iberoamerikanisté. Praha : Nakladatelství Libri, 1999. s. 456-457. ISBN 80-85983-59-1. Online dostupné na http://www.libri.cz/databaze/orient/

Dostupnost všech uvedených publikací ve fondu NK ČR a jejich případné uložení v příručních knihovnách jednotlivých studoven si můžete ověřit v Elektronickém katalogu NK ČR - bázi NKC (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc) a v naskenovaných katalozích (http://katif.nkp.cz).