Federativní vyhledávání, informační brána, portál

Text dotazu

Mám 2 dotazy:
1. Co je federativní vyhledávání
2. Zda je informační brána totéž, co portál

Odpověď

Dobrý den,
 
federativní vyhledávání umožňuje souběžně prohledávat více různých typů zdrojů dostupných online (např. katalogy knihoven, bibliografické či plnotextové databáze, digitální knihovny, webové stránky atd.), a to pomocí jednoho vyhledávacího rozhraní.

Bližší informace na:
http://en.wikipedia.org/wiki/Federated_search
http://www.ics.muni.cz/mba/dl-ff09/dlff09-6-6.pdf  


Rozdíly mezi portálem a informační bránou (resp. oborovou informační bránou) jsou patrné z definic uvedených v České terminologické databázi knihovnictví a informační vědy (TDKIV) - http://sigma.nkp.cz/cze/ktd

Portál (angl. portal, gateway)
Webové sídlo, které poskytuje širokou škálu služeb a informací, často s možností jejich přizpůsobení uživateli podle osobních potřeb a zájmů.
Nabídka zahrnuje především vyhledávání webových informačních zdrojů a dokumentů, freemailovou službu, denní zpravodajství, mapy, vyhledávání kontaktních informací na osoby i firmy, zábavu (hry, horoskopy, vtipy apod.), elektronické obchody, bezplatný prostor pro publikování webových stránek apod. Naprostá většina nabízených služeb je pro koncového uživatele bezplatná díky ziskům z reklamy. Široce (obecně) zaměřené portály se označují jako horizontální portály, na rozdíl od vertikálních portálů.

Předmětová brána (ekv. informační brána, tematická brána, oborová brána; angl. subject gateway) Služba v síťovém prostředí určená pro zprostředkování přístupu k vybraným online informačním zdrojům určitého oborového nebo tematického zaměření.
Zpřístupňované informační zdroje procházejí procesem intelektuálního nebo automatického výběru a zpracování na základě definovaných formálních a kvalitativních kritérií. Součástí předmětové brány je obvykle klasifikační systém členící informační zdroje podle oborů; kromě toho lze předmětovou bránu prohledávat pomocí klíčových slov.

 
Pro získání podrobnějších informací bychom Vám doporučili online katalog Knihovny knihovnické literatury NK ČR (KKL) - http://sigma.nkp.cz/cze/kkl nebo také zahraniční licencované databáze z oblasti knihovnictví a informační vědy, např. LISA, LISTA, LLIS atd. Bližší údaje k jednotlivým databázím naleznete na adrese http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3, jsou přístupné na základě platného čtenářského průkazu z počítačů NK ČR nebo přes vzdálený přístup (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu
3=104). Databáze jsou rovněž zahrnuty do oborové brány KIV - knihovnictví a informatika (http://kiv.jib.cz), kde je můžete souběžně prohledávat, oprávněnost přístupu k databázím závisí na IP adrese počítače, ze kterého do brány přistupujete.

 

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

31.08.2009 15:05

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu