Federativní vs Metavyhledávání

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mne, jaký je rozdíl mezi Metavyhledáváním a Federativním vyhledáváním, děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

federativní vyhledávání je typem metavyhledávání. Jedná se o stejný princip vyhledávání - viz definice dle České terminologické databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV):

 

sjednocené vyhledávání - metavyhledávání:

Vyhledávání informací z více zdrojů současně. Zdroje, rozmístěné v počítačové síti, mohou být fyzicky distribuované a heterogenní, uživatel je prostřednictvím jednotného uživatelského rozhraní a sjednocení dílčích výsledků do jednoho souboru vnímá jako jeden celek. Zahrnuje zpravidla i sjednocení formátu, odstranění duplicit a řazení seznamu výsledků. Nejčastějšími způsoby technologického řešení jsou federativní vyhledávání a centralizované vyhledávání.

 

federativní vyhledávání:

Typ sjednoceného vyhledávání, v jehož průběhu vyhledávač převezme za uživatele úlohu postupného zadávání dotazu jednotlivým zdrojům a rozesílá jej souběžně na více míst. Technologické řešení představuje program, který je schopen komunikovat s danými zdroji, a soubor metadat o těchto zdrojích.

 

 

Více informací k tomuto tématu nabízejí i volně dostupné články:

* http://oldknihovna.nkp.cz/knihovnaplus112/kucer.htm

* https://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/federativni-vyhledavani-informacni-brana-portal

* https://ikaros.cz/portal-xerxes-nove-reseni-pro-federativni-vyhledavani-v-knihovne-utb

 

 

použité zdroje:

* KUČEROVÁ, Helena. Federativní vyhledávání. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2018-05-22]. Dostupné z: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000015023&local_base=KTD

* KUČEROVÁ, Helena. Sjednocené vyhledávání. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2018-05-22]. Dostupné z: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000015734&local_base=KTD.

 

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

21.05.2018 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu