Fantasy Pán Prstenů - historický původ Uruk-hai (skuruti)

Text dotazu

Zajímalo by mě z jaké rasy se vyvinuli skuruti, nebo jako je vlastně jejich "historický" původ (kdo je stvořil, z čeho atp.). Nemohu se tomu nikde
dopátrat.

Odpověď

Dobrý den,

Skuruty (skurut-hai, uruk-hai) vytvořil Sauron (nikoli Saruman, jak se mnoho lidí díky filmu mylně domnívá) ze skřetů, jak vyplývá z textu knihy J.R.R.
Tolkiena Pán prstenů.
Informace o jejich původu a vzniku jsou volně dostupné na internetu (většinou však v anglickém jazyce), naleznete je, když do některého z vyhledavačů (např. www.google.com) vepíšete "uruk-hai + origin". Někeré zdroje se však ve výkladu původu skurut-hai opírají spíše o filmovou verzi, než o knihu.
Informace čerpány z:
TOLKIEN, John Ronald Reuel. Pán prstenů. 2. vyd. Praha: Mladá fronta, 1993. ISBN 80-204-0362-0.