Fanfárově

Text dotazu

Co znamená fanfárově? Například "fanfárově slavnostní žestě" nebo "mějte se fanfárově". Moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den, odpovídáme na Váš dotaz, který jste nám poslal prostřednictví služby PSK:

Pozdrav, přání 'mějte se fanfárově' nejspíš vymyslel František a Michal (Nesvadba) v televizním pořadu pro děti Kouzelná školka při návštěvě čarovné země Fanfárie. Jiného autora jsme totiž v našich dostupných zdrojích nenašli. Úsloví se ale vžilo. Dodává slavnostnější, milejší, snad i upřímnější, dojem při chvilce loučení.
Fanfára umocňuje vážnost atmosféry v té chvíli. Fanfáry např. vítají prezidenta při slavnostním ceremoniálu.
U myslivců je zvykem od pradávna nechat zahrát fanfáry na zahájení lovu a ukončení lovecké sezóny.

Přejaté slovo fanfáry. Někdo vyslovuje famfáry. Správně gramaticky je ale pouze varianta s písmenem -n-, tedy fanfára.
Jde o slovo přejaté z němčiny Fanfare a francouzštiny fanfare.
Fanfára má dva významy:
původně - označení krátké skladby hrané na žesťové nástroje obecně - krátká znělka při slavnosti, troubení - podtrhnutí dané chvíle, množné číslo - fanfáry, přídavné jméno fanfárový. V Novém akademickém slovníku cizích slov (Academia, Praha 2005) je uvedeno, že slovo fanfára označuje krátkou skladbu pro žesťové, popř. bicí nástroje. Tento význam podle daného slovníku označujeme často také slovem fanfáry – množným číslem. Můžeme tedy říct zazněla fanfára i zazněly fanfáry a obojí lze použít i v případě, že zazněla pouze jedna skladba...

Čerpáno z:

https://www.copywriting.cz/blog/58

https://ujc.avcr.cz/jazykova-poradna/dotazy/0076.html