fagule/fakule

Text dotazu

Dobrý den,
jak se, prosím, píše správně česky slovo fagule/fakule (ve smyslu pochodně)?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Pravidla českého pravopisu ani Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR bohužel neuvádí ani jednu variantu z fagule/fakule.

Pravděpodobně jsou správné obě varianty, neboť v Akademickém slovníku cizích slov naleznete jak fagule, tak i fakule ve smyslu zastaralého označení pro pochodeň, výstražné světlo.

Pokud byste potřebovala podrobnější informace, doporučujeme Vám obrátit se na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/).

Použitá literatura:

* HLAVSA, Zdeněk et al. Pravidla českého pravopisu: s dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Vyd. 1. (s dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR). Praha: Academia, 1998. 391 s. ISBN 80-200-0475-0.

* KRAUS, Jiří a kol. Akademický slovník cizích slov. 1. vyd. Praha: Academia, 1995. 2 sv. ISBN 80-200-0497-1.

* http://prirucka.ujc.cas.cz/