F. L. Čelakovský, J. Jungmann, P.J. Šafařík, K. J. Erben

Text dotazu

Dobrý den,
sháním literaturu týkající se F. L. Čelakovského, J. Jungmanna, P. J. Šafaříka a K. J. Erbena. Potřeboval bych hlavně životopisy a informace týkající se folkloristické činnosti těchto pánů. Existuje nějaký životopis či informace o životě P. J. Šafaříka?
A ještě bych měl jeden dotaz - vím, že se K. J. Erben podílel na Riegrově slovníku naučném, do něhož zanesl mytologické informace. Dá se nějak zjistit, do kterého svazku přispěl?
Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

uvádíme Vám některé z vyhledaných knih k tématům uvedeným ve Vašem dotazu.

František Ladislav Čelakovský:

* Závodský, Artur. František Ladislav Čelakovský. 1. vyd. Praha: Melantrich, 1982. 648 s., [48] s. obr. příl. Odkazy pokrokových osobností naší minulosti; sv. 65.

Klíčová slova: Čelakovský, František Ladislav (básník čes., 1799-1852) - život a dílo - monografie

* Dolanský, Julius. Fr. Lad. Čelakovský: 1852-1952. 1. vyd. Praha: Osvěta, 1952. 46, [2] s. Knihovna Čs. společnosti pro šíření politických a vědeckých znalostí; sv. 2.

Klíčová slova: Čelakovský, František Ladislav (1799-1852 básník český) - studie

* Hanuš, Ignác Jan. Život a působení Františka Ladislava Čelakovského. V Praze: Tisk umělecko-knihařského ústavu Karla Bellmanna, 1855. 64 s.

Kniha je zdigitalizovaná a volně dostupná v digitální knihovně Kramerius na adrese http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShowMonograph.do?id=26895&author=Hanuš_Ignác_Jan

Josef Jungmann:

* Sak, Robert. Josef Jungmann: život obrozence. Vyd. 1. Praha: Vyšehrad, 2007. 313 s., [4] s. barev. obr. příl. Velké postavy českých dějin; sv. 8. ISBN 978-80-7021-890-7.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200710/contents/nkc20071751701_1.pdf

* Jedlička, Alois, ed. Josef Jungmann a jeho pokrokový odkaz dnešku. 1. vyd. Praha: Univ. Karlova, 1975. 249 s. Slavica Pragensia; 17. Acta Universitatis Carolinae. Philologica; R. 1974. Č. 3-4.

Klíčová slova: Jungmann, Josef - život a dílo - sborníky

* Zelený, Václav. Život Josefa Jungmanna. 2. vyd. rozmnož. rejstříkem jmen a věcí od Fr. Bílého a dřevoryt. podobiznou Jos. Jungmanna. V Praze: Fr. A. Urbánek, 1881. viii, 422, xxii s. Urbánkova bibliotéka paedagogická; sv. 87.

Pavel Josef Šafařík.

* Bláhová, Emilie, ed. et al. Aktuální otázky slovanské filologie a Šafaříkův vědecký odkaz. Praha: Euroslavica, C1996. 162 s. ISBN 80-85494-29-9.

* Hajduková, Terézia, ed. Pavol Jozef Šafárik 1795-1861. Prešov: Okresná knižnica, 1991. 1 sv. (nestr.).

Klíčová slova: Šafařík, Pavel Josef - život a dílo - přehledy

* Novotný, Jan. Pavel Josef Šafařík: Studie s ukázkami z díla. 1. vyd. Praha: Melantrich, 1971. 362, [4] s. Odkazy pokrokových osobností naší minulosti.

Resumé: Studie vychází k 110. výročí úmrtí vědce, který ,,zaujímá . . . jedno z nejvýznamnějších míst jak v novodobých dějinách českého a slovenského národa a jejich osvobozeneckého zápasu, tak v galerii předních tvůrčích osobností celé evropské vzdělanosti 19. století". Práce je pokusem o zhodnocení úlohy této významné osobnosti v širším kontextu vědeckého a kulturně politického vývoje minulého století. První, monografická část knihy zachycuje Šafaříkovy pohnuté životní osudy, okolnosti zrodu, obsahovou stránku, ohlas a obecný kulturní a politický význam jeho literárního a zejména monumentálního vědeckého díla, ve kterém zasáhl do všech oborů slavistických bádání své doby, a nakonec je připojen Šafaříkův lidský profil. Druhá, dokumentační část přináší ukázky z Šafaříkova díla

Karel Jaromír Erben:

* Homolová, Květa, ed. a Otruba, Mojmír, ed. Čeští spisovatelé 19. stol.: studijní příručka. 1. vyd. Praha: Československý spisovatel, 1971. 255 s.

Klíčová slova:

Arbes, Jakub, 1840-1914

Bartoš, František, 1837-1906

Bendl Stránický, Václav Čeněk, 1832-1870 Beneš Třebízský, Václav, 1849-1884 Čech, Svatopluk, 1846-1908 Čelakovský, František Ladislav, 1799-1852 Zeyer, Julius, 1841-1901 Bozděch, Emanuel, 1841 -ca 1889 Erben, K. J., 1811-1870

* Piorecká, Kateřina, ed. a Navrátil, Ivo, ed. Karel Jaromír Erben a úloha paměťových institucí v historických proměnách: referáty z vědecké konference konané ve dnech 15.-16. dubna 2011 na Malé Skále. Semily: Státní oblastní archiv v Litoměřicích - Státní okresní archiv Semily pro Pekařovu společnost Českého ráje v Turnově, 2011. 2 sv. (326, 251 s., [4] s. obr. příl.). Z Českého ráje a Podkrkonoší, suppl. 14. ISBN 978-80-86254-22-7.

Klíčová slova: Erben, Karel Jaromír, 1811-1870 * česká literatura -- 19. stol. * interpretace a přijetí literárního díla * kulturní život -- Česko -- 19. stol. * paměťové instituce -- Česko * literární historie -- Česko

* Dolanský, Julius. Karel Jaromír Erben. Praha: Melantrich, 1970. 432 s. Odkazy pokrokových osobností naší minulosti; [sv. 28].

Klíčová slova: Erben, Karel Jaromír, 1811-1870 * biografie

* Dolanský, Julius. Karel Jaromír Erben: studie s ukázkami z díla. 1. vyd. Praha: Melantrich, 1970. 439 s. , il. , [52] s. obr. příl. ; 21 cm. ( Odkazy; sv. 28).

Klíčová slova: monografie * Erben K.J. * osobnosti * básníci

K jednotlivým autorům také naleznete informace jak k jejich životu, tak i dílům, v publikacích pojednávajících obecně o literatuře a spisovatelích, např.:

* Haman, Aleš. Trvání v proměně: česká literatura devatenáctého století. 2., rev. vyd. Praha: Arsci, 2010. 326 s. ISBN 978-80-7420-011-3.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/201102/contents/nkc20102154144_1.pdf

* Janáčková, Jaroslava. Česká literatura 2: od romantismu do symbolismu (19. století). 2., dopl. a rozš. vyd. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1998. 329 s. ISBN 80-7106-286-3.

* Čeští spisovatelé 19. století: Slovníková příručka. 1. vyd. Praha: Československý spisovatel, 1985. 829 s., rejstř.

Všechny tyto knihy a mnohé další můžete dohledat v Souborném katalogu ČR na adrese http://aleph.nkp.cz/F , kde kromě záznamu knihy také naleznete informaci, ve které knihovně se nachází. Pro hledání jsme využili jako předmětová hesla jména spisovatelů a obecná hesla např. spisovatelé, Česko, 19. století, apod.

Pokud byste měl zájem také o články v českých novinách a časopisech, doporučujeme Vám využít  bázi ANL, která je taktéž dostupná na adrese http://aleph.nkp.cz/F, ze naleznete výběrové záznamy článků od roku 1991. Příkladem uvádíme:

* Aleš, Pavel. Dvě století od narození Pavla Josefa Šafaříka. Hlas pravoslaví, 1996, 52(1), s. 9-14. ISSN 0323-1089 Klíčová slova: česká jazykověda * česká slavistika * slovenští slavisté * české národní obrození * slovanské jazyky * slovanské literatury * jazykovědné bádání * literární bádání * Rakousko-Uhersko * Slovensko * stol. 19. * Pavel Josef Šafařík (1795-1861)

* Rak, Jiří. Josef Jungmann. Reflex, 2007, 18(46), s. 72-75. ISSN 0862-6634.

Klíčová slova: Jungmann, Josef, 1773-1847 * čeští filologové * čeští literární historici

* Sedláček, Zbyněk. Dvousté výročí narození Františka Ladislava Čelakovského. Česká literatura, 2000, 48(1), s. 104-107. ISSN 0009-0468.

Klíčová slova: Čelakovský, František Ladislav, 1799-1852 * čeští spisovatelé * básníci * národní buditelé

* Tomíček, Jan. Karel Jaromír Erben (7.11. 1811 Miletín - 21.11. 1870 Praha): slovanská činnost Karla Jaromíra Erbena . [Zač.]. Pod Zvičinou, 2012, 30(1), s. 4-8.

Pozn.: díly 2-5 v následujících číslech 2-5

K tématu folkloru byste mohl najít informace v již uvedených knihách o jednotlivých osobnostech, v obecném významu se Vám mohly hodit následující tituly, kde by daní autoři také mohli být zmíněni:

*  Klímová, Dagmar. Lidové vyprávění v období národního obrození. Praha: Ústav pro etnografii a folkloristiku ČSAV, 1980. 187 l. Lid a lidová kultura národního obrození v Čechách; maketa sv. 5.

* Sirovátka, Oldřich. Česká pohádka a pověst v lidové tradici a dětské literatuře. V Brně: Ústav pro etnografii a folkloristiku Akademie věd České republiky, 1998. 183 s. ISBN 80-85010-06-2.

K Vašemu poslednímu dotazu ohledně  příspěvku K.J.Erbena v Riegrově slovníku naučném - Erben do slovníku skutečně přispíval, na úvod prvního dílu je zapsán mezi 143 přispěvateli, jeho příspěvky jsou označeny zkratkou aEn. Bohužel jsme nenašli žádný soupis hesel k jednotlivým autorům a tak nelze říci, na kterých dílech  se Erben autorsky podílel.

V knize Piorecká, Kateřina, ed. a Navrátil, Ivo, ed. Karel Jaromír Erben a úloha paměťových institucí v historických proměnách: referáty z vědecké konference konané ve dnech 15.-16. dubna 2011 na Malé Skále. Semily: Státní oblastní archiv v Litoměřicích - Státní okresní archiv Semily pro Pekařovu společnost Českého ráje v Turnově, 2011. 2 sv. (326, 251 s., [4] s. obr. příl.). Z Českého ráje a Podkrkonoší, suppl. 14. ISBN 978-80-86254-22-7. je kapitola, která je věnovaná přímo Erbenovi a jeho spolupráci na Slovníku naučném. Můžete se např. dočíst, že se v 80.letech minulého století objevila informace, že Erben zpracoval 108 hesel a z toho 85 bylo věnováno mytologii a zvykosloví. Vedle bájesloví se Erben zaměřil na archivnictví a literární historii. Významná část zpracovaná Erbenem jsou hesla v kapitole Slovanské bájesloví. Více informací o práci a příspěvku Erbena na Naučném slovníku se můžete dočíst  v 1. díle uvedené knihy, bohužel rozpis dílů tu uveden není.