exosfera

Text dotazu

dobry den, chtela bych se zeptat co to je exosfera

Odpověď

Dobrý den,

 

exosféra (též vnější atmosféra) je nejvzdálenější vrstvou zemské atmosféry. Navazuje na termosféru a plynule přechází v meziplanetární prostor. Vzduch, už tak velmi zředěný, přechází ve vakuum. Hustota vzduchu je tu velmi nízká, kinetická energie naopak vysoká. Částice zde proto mohou při dosažení rychlosti 11,2 km.s'1 (2. kosmická rychlost) opouštět atmosféru. Exosféra se proto nazývá také sféra rozptylu. Podle nejnovějších výzkumů sahá zemská atmosféra do vzdálenosti 20-40 000 km (zemská korona). Okolo Země se nacházejí ještě dva tzv. pásy záření (též radiační pásy  Země). Jsou to pásy, kde se nacházejí elektricky nabité částice s mimořádně vysokými rychlostmi pohybu a které jsou poutané magnetickým polem Země.

zdroj: VYSOUDIL, Miroslav. Meteorologie a klimatologie. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého, 2004. 281 s. Skripta. ISBN 80-244-0875-9.

 

 

Obor

Fyzika a příbuzné vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

05.04.2018 14:53

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu