Existují volně dostupné jmenné seznamy v armádě?

Text dotazu

Moje situace - vím jméno osoby, mého předka (Karel Krejbych), tuším že jde o pilota (možná záložního), který pravděpodobně v r.1925 působil v Olomouci. Mám zachované fotografie z té doby a nějaké vojenské drobnosti. Zajímá mne ten vojenský kontext, existuje volně dostupný zdroj nebo databáze, která by takové vyhledávání umožnila?

Odpověď

Vážená paní (...),

k dohledání vojenských záznamů Vašeho předka se prosím obraťte na naše kolegy ve Vojenském ústředním archivu - Vojenském historickém archivu v Praze na Ruzyni (viz https://www.vuapraha.cz, respektive https://www.vuapraha.cz/vojensky-historicky-archiv/). Ti by Vám mohli vyhovět lépe než naše knihovna. 

K hledání vojenských záznamů osobní povahy lze samozřejmě využít i dokumenty vadné, kterými jako knihovna disponujeme. Armády v různých letech vydávala různé seznamy. Velkou část právě materiálů osobní povahy jsme již digitalizovali a zpřístupnili je volně on-line na Digitální studovně Ministerstva obrany ČR (viz.https://digitalnistudovna.army.cz). Jsou tak dostupné například seznamy ztrát z první světové války, nebo československé osobní věstníky ministerstva obrany a řada dalších dokumentů. Bohužel při vyhledávání jména Krejbych jsme nalezli jen velmi málo záznamů a žádný z nich se netýkal člověka s křestním jménem Karel.

Použité zdroje

www.vuapraha.cz
digitalnistudovna.army.cz

Obor

Politické vědy. Vojenství

Okres

--

Knihovna

Vojenský historický ústav - knihovna

Datum zadání dotazu

13.10.2022 14:02

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu