Existuji v heraldice lvice?

Text dotazu

Dobry den,

Chtel bych vas poprosit o odpoved na nasledujici dotaz.

hledal jsem na internetu duvod, proc ma cesky lev dva ocasy.

Na wiki (https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%BD_lev_(heraldika)) jsem nasel odkaz na dilo pana Milana Bubna, kde pise ze lvice v heraldice neexistuji, zaroven na strankach ceskeho rozhlasu pisou, ze lvice ma prave jeden ocas a lev dva (http://www.rozhlas.cz/[…]/proc-ma-cesky-lev-dva-ocasy--1401803).
Davaji to do souvislosti s dvouhlavym rakouskym orlem (samci maji nejaky atribut zdvojeny).

Dale jsem na wiki nasel ze lvice se pry kresli bez hrivy. (https://cs.wikipedia.org/[…]/Heraldick%C3%A1_zv%C3%AD%C5%99ata)

Chtel jsem se tedy zeptat, zda lvice v heraldice opravdu neexistuji, nebo jestli se jedna o nejake vyjimky...proste...jak se veci maji.

Predem dekuji za odpoved.

Odpověď

Dobrý den,

podle informací pracovníků Katedry pomocných věd historických a archivního studia FF UK (prof. Hana Pátková a kolega Martin Kindl) 

je to skutečně tak, jak píšete. Terminologie v této oblasti je neustálená. Někdo lvici uznával podle nezdvojeného ocasu (např. Rostislav Nový - bývalý člen stejné katedry FF UK ), ale většinou se hovoří spíše o lvu.

S pozdravem

Dewetterová

SVI FF UK


 

 

 

 

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Knihovna Filozofické fakulty UK

Datum zadání dotazu

13.02.2017 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu