Existuje záznam o výrobě tvarůžků přímo v Olomouci čí skladu tvarůžků v Olomouci pro expedici

Text dotazu

někdy v letech 1983 mi můj mistr, pán letech tvrdil že v Hodolanech / část Olomouce / byla výrobna či sklad tvarůžků na současné ulici Sladkovského, udajně asi do roku 1970 ? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Váš pan mistr měl  pravdu. Za pomoci digitálních knihoven jsme v různých publikacích, dobových novinách a časopisech dohledali následující informace:

První zmínku o továrně na tvarůžky v Hodolanech jsme nalezli z roku 1912. V tomto roce byla do rejstříku firem zapsána "První hanácká továrna na tvarůžky, rybí konzervy a jiné poživatiny v Olomouci Hodolanech, společnost s omezeným ručením"

K největšímu rozmachu tovární výroby tvarůžků v Hodolanech došlo pravděpodobně v období první republiky. Ke konci tohoto období (v roce 1939) jsou v Hodolanech uváděny čtyři továrny na syrečky:

* Hrabě A. R., Olomouc, Hodolany, 169 (M.)

* Koutný Josef, Olomouc, Hodolany, Geislerova 8 (M.)

* Wessels Vincenc, Olomouc, Hodolany, Sladkovského 31 (M.) Tov. na pravé olomoucké tvarůžky. Olomouc-Hodolany.

* Zdařil Frt., Olomouc, Hodolany,Barákova 3 (M.)

Po roce 1948 zůstal v Olomouci pouze malý provoz. Hlavní výroba olomouckých tvarůžků se odehrávala v továrně v  Lošticích.

"Ze slavné výroby olomouckých tvarůžků zůstal ve městě jen malý provoz v Hodolanech, hlavní závod a velká většina výroby je v Lošticích u Zábřeha."

Kdy přesně ovšem byl provoz v Hodolanech zrušen zdroje bohužel neuvádí.

O historii výroby tvarůžků se můžete dočíst více v článcích:

* Syrečky přežily války i socialismus. Večerník - Praha: list všech Pražanů. 2002, č.  227. s. A (Publicistika)

* Tvarůžky.  Stráž lidu. 1981, r. 61, č. 138, s. 4. - článek Tvarůžkáři  a knize:

* JANČÍK, Drahomír, ed. a ŠTOLLEOVÁ, Barbora, ed. Pivo, zbraně i tvarůžky: podnikatelé meziválečného Československa ve víru konjunktur a krizí. Praha: Maxdorf, C2014. 368 s. ISBN 978-80-7345-422-7.

Další zdroje:

* https://is.muni.cz/th/369299/ff_r_a2/STUDIE_4-prehledy.txt

* https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download/120167654

V případě, že Vás toto téma více zajímá, doporučujeme navštívit a konzultovat historii  olomouckých tvarůžků s pracovníky Muzea Olomouckých tvarůžků:

http://www.tvaruzky.cz/Muzeum.aspx

Použité zdroje

* Úřední list Brněnských novin, 1912, č. 264, s. 1.

* Zdroj: Adresář Protektorátu Čechy a Morava pro průmysl, živnosti, obchod a zemědělství. Svazek/část/díl: Svazek II, Band II . Seznam adres: Morava ... (1939)

* Zdroj: BARTOŠ, Josef et al. Okres Olomouc. 1. vyd. Ostrava: Profil, 1981. [106] s., [96] s. obr. příl. (str. 51)

* Kramerius 3: http://kramerius.nkp.cz

* Kramerius 4: http://kramerius4.nkp.cz