Existuje Výzkumný ústav palivoenergetického komplexu?

Text dotazu

Dobrý den,
Výzkumný ústav palivoenergetického komplexu vydal v 80. letech nějaké monografie, sídlil na adrese Vladislavova 4, Praha 1. Existuje ještě? Pokud ne, má nějaké nástupce? Na internetu jsem k tomu nic nenašel.

Odpověď

Dobrý den,

k Výzkumnému ústavu palivoenergetického komplexu jsme bohužel zjistili velmi málo informací, které navíc ještě pojednávají spíše o založení a následné činnosti organizace. O jejím ukončení, příp. činnosti v 90. letech, jsme bohužel už nic jednoznačného nenašli.

Shrneme Vám tedy to, co se nám podařilo dohledat.

K založení ústavu jsme našli následující informace: "...Došli jsme k závěru, že je nutná změna činnosti Výzkumného ústavu ekonomiky paliv a energetiky Praha (VÚEPE), vytvoření Výzkumného ústavu palivo-energetického komplexu v roce 1983 (po jeho posílené o EGÚ Praha a VÚP Běchovice) a jeho pověření, aby ve  spolupráci s dalšími resortními i mimoresortními  výzkumnými ústavy, ČSAV, Prognostickým ústavem, vysokými školami, Státní plánovací komisí a SK VTRI, provedl analýzu PEKu a připravil ve spolupráci s FMPE návrhy na opatření k snížení energetické náročnosti a zhodnocování palivo-energetických zdrojů v NH v 8. . 5LP - let 1985-1990 a cíle do roku 2000 i perspektivu do roku 2010." (Blažek, Ohřejeme se v 21. století?, s. 175-176)

 O zániku ústavu jsme se nikde žádnou informaci nedočetli, ale z útržkovitých informací lze usuzovat, že již neexistuje. Můžete však nalézt společnost VUPEK - Economy, která, jak je uvedeno na jejích webových stránkách: "Společnost VUPEK-ECONOMY, spol. s r. o. byla založená 7. 10. 1991 sedmi společníky, dlouhodobými pracovníky bývalého státního podniku VUPEK, specializovaného na komplexní výzkum palivoenergetického komplexu ČR. Do Obchodního rejstříku u Městského soudu v Praze byla společnost zapsána 9.12.1991."

Dále existovala (otázka, zda stále existuje) společnost VUPEK a.s., viz info "Založení společnosti Akciová společnosti byla založena podle § 172 obchodního zákoníku. Jediným zakladatelem společnosti je Fond národního majetku České republiky se sídlem v Praze 1, Gorkého náměstí 32, na který přešel majetek státního podniku VUPEK"  - historický zápis z obchodního rejstříku (http://rejstrik.finance.cz/45272913-vupek-a-s) .

Co se dokumentů týče, kromě titulů vydaných přímo VUPEKem v 80. letech jsme našli ještě tyto:

* Základní informace o významných firmách energetického hospodářství České republiky: rok 1994-95. Praha: VUPEK, 1997. [104] s. v růz. str. ISBN 80-238-0838-9.

* Ročenka energetického hospodářství České republiky. Praha: VUPEK, 1990- . -dle adresy by se mělo jednat o VUPEK a.s. (Komunardů 30, Pha 7)

* Ročenka: elektroenergetika, hornictví, plynárenství, teplárenství. Praha: GAS, 1999- . - v rejstříku firem se setkáme se společností VUPEK - Economy

Zdá se tedy, že Výzkumný ústav palivoenergetického komplexu, jak byl ustanoven v 80. letech, zanikl a jeho úlohu do jisté míry převzaly jiné, soukromé, společnosti. Zda ovšem vznikl státní podnik, resp. jiný výzkumný ústav, který by plně převzal činnosti ústavu, není bohužel zřejmé. Zkuste se s dotazem obrátit přímo na Ministerstvo průmyslu a obchodu, zde byste měl dostat jednoznačnou a přesnou odpověď, kontakt viz http://www.mpo.cz/cz/kontakt.html.