Existuje tzv. pay gap?

Text dotazu

Dobrý den,

ve škole jsme nedávno probírali výplaty a narazili jsme na to, že náš vyučující tvrdí, že tzv. pay gap neexistuje a je to pouhý výmysl feministek.

Chci se tedy zeptat, jaká je pay gap mezi následujícími: ženami a muži; bílými lidmi a příslušníky jiné rasy na území České republiky a USA.

Předem moc děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

pay gap existuje a nejspíše vždy existovat bude, ale samozřejmě ne všichni jsou ochotni jeho existenci přijmout.

V českém prostředí existuje několik studií, které vznikly za podpory Evropského sociálního fondu pod záštitou MPSV, zde najdete informace včetně celé studie https://rovnaodmena.cz/rovne-odmenovani/gender-pay-gap/. Další studie vypracované např. Akademií věd ČR, pak najdete v použitých zdrojích.

Evropská unie se tomuto problému věnuje dlouhodobě a na jejích webech k tomuto tématu najdete velké množství informací a statistických údajů https://commission.europa.eu/index_en.

Na neexistující problém je k dispozici opravdu velké množství informací a dokumentů, statistik a vědeckých článků z celého světa, které si stačí vyfiltrovat klíčovými slovy gender pay a případně přidat zemi, která vás zajímá.

Použité zdroje

https://www.avcr.cz/[…]/
https://www.spolecenskaodpovednost.cz/[…]/

Obor

Ekonomické vědy, obchod

Okres

Praha

Knihovna

Centrum informačních a knihovnických služeb Vysoké školy ekonomické v Praze

Datum zadání dotazu

26.09.2023 17:26

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu