Existuje slovník ustálených slovních spojení?

Text dotazu

Dobrý den,
existuje nějaký slovník (soupis, kniha, webová stránka...), kde lez najít všechna ustálená slovní spojení? Popřípadě i jejich význam? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

slovník, který by obsahoval opravdu všechny ustálená slovní spojení jsme bohužel nenašli.

Víceslovná pojmenování lze najít např. ve Slovníku spisovné češtiny pro školu a veřejnost.

Online slovník nabízí Ústav pro jazyk česká ČSAV:  https://ssjc.ujc.cas.cz/search.php?db=ssjc

Frazémům je věnována vlastní publikace: Slovník české frazeologie a idiomatiky v několika dílech, Academia, Leda. Obsah dílů: 1. Přirovnání, 2. Výrazy neslovesné, 3. Výrazy slovesné, 4. Výrazy větné, 5. Onomaziologický slovník.

Novinky a kuriozity zpracovává publikace Hacknutá čeština od Martina Kavky a kol.

Použité zdroje

ČERVENÁ, Vlasta a kol. Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost: s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky: [studentské vydání. Vyd. 4. [i.e. 4. vyd. brožované]. Praha: Academia, 2006. 647 s. ISBN 80-200-1446-2.

online slovník https://ssjc.ujc.cas.cz/search.php?db=ssjc

ČERMÁK, František, HRONEK, Jiří a MACHAČ, Jaroslav. Slovník české frazeologie a idiomatiky. 1, Přirovnání. 2., přeprac. a dopl. vyd., V nakl. Leda vyd. 1. Praha: Leda, 2009. 507 s. ISBN 978-80-7335-215-8.
ČERMÁK, František, HRONEK, Jiří a MACHAČ, Jaroslav. Slovník české frazeologie a idiomatiky. 2, Výrazy neslovesné. 2., přeprac. a dopl. vyd., V nakl. Leda vyd. 1. Praha: Leda, 2009. 547 s. ISBN 978-80-7335-215-8.
ČERMÁK, František, HRONEK, Jiří a MACHAČ, Jaroslav. Slovník české frazeologie a idiomatiky. 3, Výrazy slovesné. 2., přeprac. a dopl. vyd., V nakl. Leda vyd. 1. Praha: Leda, 2009. 1247 s. ISBN 978-80-7335-215-8.
ČERMÁK, František. Slovník české frazeologie a idiomatiky. 4, Výrazy větné. 1. vyd. Praha: Leda, 2009. 1267 s. ISBN 978-80-7335-215-8.
ČERMÁK, František a HOLUB, Jan. Slovník české frazeologie a idiomatiky. 5, Onomaziologický slovník. První vydání. Voznice: Leda, 2016. 527 stran. ISBN 978-80-7335-440-4.
KAVKA, Martin a kol. Hacknutá čeština: neortodoxní slovník dnešní mateřštiny. Vydání první. V Brně: Jan Melvil Publishing, 2018. 271 stran. Briquet. ISBN 978-80-7555-058-3.