Existovali obři?

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli dříve existovali obři? Děkuji za případnou odpověď.

Odpověď

Pomineme li zcela jasně existujícího obra Koloděje z cimrmanovské hry Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Ottův slovník naučný pravi : Zprávy o obrech jsou jednak původu historického, jednak mythologického. Historický základ mají pověsti o národech výbojných, kterým v pozdější tradici přidán vzrůst obrovský a s tím spojená nehorázná síla a surovost. Tací byli na př.: Avarové (slovo obr odvozuje se od "Avar"), slovanští Veletové (ruské pověsti o obrech Volotněch) Hunové a j.

Původu mythologického jsou báje o nezkrocených silách přírodních, personifikace  mračen, skal, lesů atd. jako jsou řečtí Giganti, Titáni a Kyklopové, germánští Jotové a j. Též u Slovanů vyskytuje se hojnost bájí o obrech - velikánech : témeř všichni hrdinové ruských bylin jsou takoví obři. Dodati sluší, že pověstem o obrech zavdaly podnět nezřídka i nalezené kosti fossilních zvířat, starodávné náspy, kurhany, stavby atp.

Použité zdroje

Ottův slovník naučný: illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. [Praha]: Paseka, 1996-2003. 28 sv. ISBN 80-7203-007-8.

Obor

Antropologie, etnografie

Okres

--

Knihovna

Datum zadání dotazu

06.03.2018 11:31

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu