existence šlechtického rodu Štětinů

Text dotazu

Existoval v jižních Čechách šlechtický rod Štětinů, jehož příslušníci museli v době násilné rekatolizace v 17. století uprchnout do zahraničí? (Poslední člen rodu byl údajně vyškrtnut ze seznamu šlechticů v 19. století.) Děkuji i za tip na příslušnou literaturu - dosud jsem hledala marně. Hezký den.

Odpověď

Dobry den, bohuzel se nam nepodarilo najit v zadnych dostupnych zdrojich zminku o slechtickem rodu Stetinu. Zkouseli jsme samozrejme ruzne varianty psani jmena, nebot v prubehu let a staleti se mohlo jmeno psat s odlisnostmi.
Riegruv Slovnik naucny pouze uvadi na str.157-8:
"... Štitina (nem. Stettin) ves v rak. Slezsku ... 1540 - obnoveny zamek ("hrad Š-u", v XVI. stol tvrz), kteryz, byv nejspise od panu z Kravar behem XIII. stol. zalozen, i s prislusenstvim (vsemi Stitinou, Mokrymi, Lazci, Novosedlici, pustym nyni hradem a vsi Prerovcem), az asi do 2.pol.XIV. stol. jedne vetvi stareho toho rodu nalezel, jejiz clenove se odtud ze Stitiny psali ..."
Zdroj:
RIEGER, Frant. Lad.: Slovnik naucny. Praha: I.L.Kober, 1872. D.9.

Prosli jsme ruzne prirucky o genealogii, slechtickych rodech, erbech, biograficke slovniky a encyklopedie, ale jmeno Stetina/u jako slechticky rod neni nikde uveden.
Doporucujeme obratit se na Ceskou genealogickou spolecnost http://www.genealogie.cz/.
Vzhledem k tomu, ze se v upresneni dotazu zminujete o Mlade Vozici, zkuste i napr. pracovniky Husitskeho muzea v Tabore http://www.husmuzeum.cz/, oblastni archiv v Tabore http://www.seznam.cz/48/06/14-statni-okresni-archiv-tabor.html?sekce=5272 nebo v Benesove http://www.soapraha.cz/benesov/index.php.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

31.01.2008 10:45

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu