Exegetická metoda antiky a středověku: typologický princip (literatura)

Text dotazu

Dobrý den,

pokud mohu požádat, poprosila bych vás o pomoc s dohledáním tři až pěti knižních zdrojů, které se zaobírají tématem: Exegetická metoda antiky a středověku: typologický princip – ve vztahu k výtvarnému umění. (Zejména biblické postavy, biblická ikonografie...)

Nejde o to, že bych si nedokázala též vyhledat studijní literaturu, ovšem vždy narazím pouze na letmé zmínky v řadě odborných publikací. Protože máme k seminární práci povolený co nejužší počet relevantních zdrojů, jsem již trošku bezradná a chtěla bych vás tímto moc poprosit o spolupráci a o pomoc při hledání titulů, které by se problematikou zaobíraly šířeji.

Pokud bude literatura snáze dostupná, může jít klidně o zdroje v angličtině či ve španělštině.

Odpověď

Dobrý den

 

omlouváme se za zpoždění v odpovědi, které bylo dáno provozními problémy.

Naše služba není službou odbornou, a tak bývá pro nás někdy složité najít vhodné knižní zdroje pouze podle klíčových slov. Bohužel najít v dostupných databázích odpověď na tak konkrétně specifikovaný dotaz je bez odborné orientace v dějinách a teorii sakrálního výtvarného umění velmi těžkým úkolem - "exegetická metoda" a "typologický princip" se v tomto kontextu takřka nikde nevyskytují jako předmětová hesla. V dostupných zdrojích se nám tedy podařilo najít pouze dvě publikace ryze příručkové povahy, a to hesla/ kapitoly:

RYWIKOVÁ, Daniel. Vrcholný středověk: Typologický paralelismus - biblická exegeze a interpretace výtvarného díla. In RYWIKOVÁ, Daniela. Úvod do křesťanské ikonografie. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, Filozofická fakulta, 2010, s. 39-45.

 

ROYT, Jan. Typologie. In ROYT, Jan. Slovník biblické ikonografie. Praha: Nakladatelství Karolinum, 2006, s. 284-296.

 

Rywiková na konci kapitoly uvádí další literaturu k tématu, Royt uvádí výběr literatury na konci knihy. Je nám ovšem jasné, že tyto publikace už pravděpodobně znáte.

Obor

Umění, architektura, muzeologie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

30.01.2017 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu