Exegetická metoda antiky a středověku: typologický princip (literatura)

Text dotazu

Dobrý den,

pokud mohu požádat, poprosila bych vás o pomoc s dohledáním tři až pěti knižních zdrojů, které se zaobírají tématem: Exegetická metoda antiky a středověku: typologický princip – ve vztahu k výtvarnému umění. (Zejména biblické postavy, biblická ikonografie...)

Nejde o to, že bych si nedokázala též vyhledat studijní literaturu, ovšem vždy narazím pouze na letmé zmínky v řadě odborných publikací. Protože máme k seminární práci povolený co nejužší počet relevantních zdrojů, jsem již trošku bezradná a chtěla bych vás tímto moc poprosit o spolupráci a o pomoc při hledání titulů, které by se problematikou zaobíraly šířeji.

Pokud bude literatura snáze dostupná, může jít klidně o zdroje v angličtině či ve španělštině.

Odpověď

Dobrý den

omlouváme se za zpoždění v odpovědi, které bylo dáno provozními problémy.

Naše služba není službou odbornou, a tak bývá pro nás někdy složité najít vhodné knižní zdroje pouze podle klíčových slov. Bohužel najít v dostupných databázích odpověď na tak konkrétně specifikovaný dotaz je bez odborné orientace v dějinách a teorii sakrálního výtvarného umění velmi těžkým úkolem - "exegetická metoda" a "typologický princip" se v tomto kontextu takřka nikde nevyskytují jako předmětová hesla. V dostupných zdrojích se nám tedy podařilo najít pouze dvě publikace ryze příručkové povahy, a to hesla/ kapitoly:

RYWIKOVÁ, Daniel. Vrcholný středověk: Typologický paralelismus - biblická exegeze a interpretace výtvarného díla. In RYWIKOVÁ, Daniela. Úvod do křesťanské ikonografie. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, Filozofická fakulta, 2010, s. 39-45.

ROYT, Jan. Typologie. In ROYT, Jan. Slovník biblické ikonografie. Praha: Nakladatelství Karolinum, 2006, s. 284-296.

Rywiková na konci kapitoly uvádí další literaturu k tématu, Royt uvádí výběr literatury na konci knihy. Je nám ovšem jasné, že tyto publikace už pravděpodobně znáte.