excentrická osoba

Text dotazu

prosím o vysvětlení slova excenrtická osoba, děkuji

Odpověď

Dobrý den,
k významu pojmu excentrický říká Akademický slovník cizích slov (Praha: Academia, 1995) toto:
1. odborně - položený mimo střed, od středu vzdálený, nesoustředný, výstředný (opak k centrický)
2. knižně - nápadný, výstřední, zvláštní (excentrický člověk, excentrické chování)
3. umělecky - excentrický artista (excentrik)

Vpodstatě stejná definice je také na internetových stránkách http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/excentricky

Další informace o konkrétních umělcích a jejich práci naleznete v článcích, které zpracovala Národní knihovna Praha. Níže uvádím záznamy některých článků z jejich katalogu, které jsou dostupné také na www.nkp.cz:

Balogh, Alexander
Ľútosť nad normáľnosťou : (k výstave Excentriques de gravité na Slovensku) / Alexander Balogh
In: Kritická příloha Revolver Revue. -- ISSN 1211-118X. -- Č. 23 (2002), s. 82-85

(Zá)važní excentrici. --  il.. -- Úvodní text z katalogu výstavy
In: Ateliér. -- ISSN 1210-5236. -- Roč. 14, č. 10 (20010517), s. 2

Typlt, Jaromír
Filip : Tak jako jitřní slunce, jež vychází z tmavých hor...? / Jaromír Typlt
In: Iniciály. -- Roč. 2, č. 17-18 (1991), s. 13-14

S pozdravem Kalabisová, studovna (Měk Havířov)