Evidence knihovny u MK ČR

Text dotazu

Je možné evidovat knihovnu u Ministerstva kultury i přesto, že by nesplňovala ve svém knihovním řádu všechny veřejné knihovnické a informační služby podle knihovního zákona? Přesněji tedy všechny ale bez absenčního půjčování?

Odpověď

Dobrý den,
Knihovní zákon č. 257/2001, § 4, odst. 1, písm. a) ukládá knihovně: zpřístupňování knihovních dokumentů z knihovního fondu knihovny nebo prostřednictvím meziknihovních služeb z knihovního fondu jiné knihovny.

Zákon explicitně neuvádí poskytování absenčních služeb, z toho také vyplývá, že i knihovna poskytující prezenční výpůjční služby se může stát evidovanou knihovnou.