Evidence knih v knihovně, knihovní systém

Text dotazu

Dobrý den, existuje nějaky informační systém pro knihovnu malého rozsahu (asi 2000 knih), který by umožňoval evidenci knih v elektronické podobě, zaznamenával by výpůjčky, informace o čtenářích apod. Upřednostňuji open-source řešení nebo freeware.

Odpověď

Dobrý den,

existuje docela velké množství automatizovaných knihovnických systémů, které jsou ovšem placené (některé velmi drahé) a využívají je spíše knihovny s větším knihovním fondem. Přehled nejčastěji používaných systémů naleznete na http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=09_Aut.htm . Je možné zakoupit pouze některé vybrané moduly systému (např. katalogizace, výpůjční systém apod.), cena se může také lišit podle typu knihovny a velikosti jejího fondu.
Ovšem pro knihovnu Vašeho rozsahu to asi nebude výhodné. Nemáme bohužel zkušenosti, že by některá knihovna používala freeware nebo open source knihovnický systém. Váš dotaz by Vám asi nejlépe zodpověděl programátor nebo správce systému, odborník v této oblasti. Nicméně na stránkách Open Source Initiative (http://www.opensource.org/advocacy/faq.php) můžete nalézt seznam odkazů, kde je možné získat různé typy open source software, ovšem nezaručujeme, že mezi nimi je i nějaký knihovnický systém.
My Vám nyní můžeme nabídnout využití systému CDS/ISIS, produktu UNESCO. Bude pro Vás asi nejdostupnější, není sice zdarma, ale jeho cena není velká.
Informace o něm spolu s kontaktem na distributora pro ČR naleznete na stránce http://portal.unesco.org/ci/en/ev.php-URL_ID=2071&URL_DO=DO_TOPIC&URL_SECTION=201.html .

Pro další pomoc se můžete zkusit obrátit ještě na Ústav výpočetní techniky Univerzity Karlovy (http://uvt.cuni.cz/), nejvhodnější bude asi Oddělení knihovnických aplikací (http://uvt.cuni.cz/UVT-13.html).

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

15.02.2008 13:59

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu