Eva Nováková-Beková

Text dotazu

Dobrý den, potřebuji zjistit rok narození Evy
Novákové /provdané Bekové/, která byla do roku 1954 sólovou tanečnicí v
Moravském divadle v Olomouci. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se za opožděnou odpověď, ale vyhledat informace o tanečnici Evě Novákové (provdané Bekové) bylo poměrně náročné, proto Vám dosud nepřišla odpověď. Bohužel se nám nepodařilo vyhledat téměř žádné informace. Bohužel tedy nedokážeme říci, kdy se narodila, ale podařilo se nám z nám dostupných zdrojů zjistit, že byla skutečně sólovou tanečnicí divadla v Olomouci a že měla poměr s Josefem Bekem, kterého si také v roce 1947 vzala.

Josef Bek se narodil 31. 12. 1918 a zemřel 5. 5. 1995. Předpokládáme tedy, že by mohla být Eva Novotná (Beková) zhruba stejně stará a narodila se tudíž někdy kolem roku 1918, bohužel s jistotou ale toto tvrdit nemůžeme. Většinou je možné dočíst se v různých publikacích jen o Josefu Bekovi a o Evě Bekové je zde vždy jen malá strohá zmínka. Zasíláme odkaz na životopis Josefa Beka: https://www.fdb.cz/lidi-zivotopis-biografie/17991-josef-bek.html?PHPSESSID=30

Dále je možné kusé informace získat ze systému Kramerius, kde ve čtrnáctideníku "Scéna" popisuje Josef Bek v článku "Můj toulavý den" své životní cesty a mezi nimi mluví i o tom, že se v Olomouckém divadle seznámil s Evou, která tam tančila jako sólová tanečnice a že se spolu začali scházet i mimo divadlo. Dále také poměrně zábavnou formou vypráví o tom, že když pozval své rodiče poprvé na jedno z představení, aby se předvedl, co všechno už umí, bohužel svou neopatrností zrovna ochraptěl a ještě na jeviště vtančila Eva, o které jeho rodiče věděli, že s ní chodí, jako havajská tanečnice, jen velmi spoře oděná. I přesto, že se mu podařilo omluvit chrapot, marně se snažil rodičům vysvětlit, že to je jen divadlo a omlouval Evu. :-) Rodiče však nechtěli ani slyšet a zkroušeně se vraceli zpět domů a mysleli si, že po válce s divadlem skončí. To byla podle jeho slov jejich útěcha. http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShowPage.do?it=0&id=8316856 (Kramerius je dostupný pouze z počítačů v Národní knihovně ČR.)

Se svým dotazem se také můžete zkusit obrátit na Knihovnu města Olomouc http://www.kmol.cz/ nebo na Vědeckou knihovnu v Olomouci http://www.vkol.cz/cs/, jestli nemají nějaké regionální soupisy slavných osobností či přímo na Divadlo v Olomouci. http://www.moravskedivadlo.cz/ Případně se můžete podívat do tzv. Divadelních novin, které jsou v online podobě dostupné od roku 1957 ze stránek Ústavu pro jazyk český AV ČR http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=DivN a podívat se zda v nich nebude nějaká zmínka o Evě Novákové (Bekové). Dále můžete zkusit projít knihu "Každý den radost" od Josefa Beka a Petra Hořece, kde je vylíčen život pana Beka, je možné, že by se Vám podařilo dohledat další informace i zde, bohužel jsme neměli již dostatek času důkladně tuto knihu prohlédnout.

Zdroje:

* Kramerius systém :

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShowPage.do?it=0&id=8316856 (dostupný pouze z počítačů v Národní knihovně ČR)

https://www.fdb.cz/lidi-zivotopis-biografie/17991-josef-bek.html?PHPSESSID=30

* FIKEJZ, Miloš. Český film : herci a herečky / I. díl : A-K.1. vyd. Praha : Libri, 2006. ISBN 80-7277-332-1.

Projité zdroje:

* MICHALCOVÁ-CESNAKOVÁ, Milena. Slavné osobnosi divadla. 1. vyd. Bratislava: Mladé letá, 1983.

* LAISKE, Miroslav. Divadelní periodika v Čechách a na Moravě 1772 - 1963. Praha : Divadelní ústav, 1967.

* MICHALCOVÁ-CESNAKOVÁ, Milena. Herecké umění od Antiky po dnešek : Slavné osobnosti divadla. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Brána, 2004. ISBN 80-7243-202-8.

* LUDVOVÁ, Jitka a kol. Hudební divadlo v Českých zemích : osobnosti 19. století : Česká divadelní encyklopedie. 1. vyd. Praha : Divadelní ústav : Academia, 2006. ISBN 80-7008-188-0 (divadelní ústav). ISBN 80-200-1346-6

* Slavné osobnosti : Oxford encyklopedie : 1000. 1. české vyd. Praha : Svojka a Vašut, 1995. ISBN 80-7180-035-X.

* Český taneční slovník : Tanec, balet, pantomima. 1. vyd. Praha : Divadelní ústav, 2001. ISBN 80-7008-112-0.

* Česká divadla : Encyklopedie divadelních souborů.1. vyd. Praha : Divadelní ústav, 2000. ISBN 80-7008-107-4.

* JAKUBCOVÁ, Alena a kol. Starší divadlo v českých zemích do konce 18. Století : Osobnosti a díla : Česká divadelní encyklopedie. 1. vyd. Praha : Divadelní ústav : Academia, 2007. ISBN 978-80-7008-201-0 (Divadelní ústav). ISBN 978-80-200-1486-3 (Academia).

* World Biographical Index Online. (Dostupný částečně v papírové podobě ve fondu Národní knihovny a částečně z počítačů v Národní knihovně nebo přes vzdálený přístup z jakéhokoli počítače s přístupem na internet, pokud jste zaregistrovaným čtenářem v Národní knihovně ČR)

* BEK, Josef, HOŘEC, Petr. Každý den radost. Praha : Nakladatelství XYZ, 2007. ISBN 80-87021-74-3.