eufemismus

Text dotazu

Dobrý večer, prosím Vás, kde bych našla nějaké
podrobnější informace o eufemismech? Existuje nějaká práce o současném stavu
používání a využívání eufemismů v českém, anglickém a ruském jazyce?

Odpověď

Dobrý den,

některé práce o eufemismech v ruském jazyce jsou dostupné ve Slovanské knihovně, která sídlí v Národní knihovně ČR (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Slovanska_knihovna&submenu2=83 ), níže uvedené záznamy naleznete v katalogu knihovny (http://aleph.nkp.cz/cze/slk), ze kterého je možné ihned zadat požadavek na výpůjčku (prostřednictvím ikony Exempláře), pokud jste registrovanou uživatelkou Slovanské knihovny.

SENIČKINA, Jelena Pavlovna. Evfemizmy russkogo jazyka: speckurs : učebnoje posobije. Moskva: Vysšaja škola, 2006.148 s. ; 21 cm. ISBN 5-06-005395-4.

* ruština * eufemismy * učebnice vysokých škol

MOSKVIN, Vasilij Pavlovič. Evfemizmy v leksičeskoj sisteme sovremennogo russkogo jazyka. Izdanije vtoroje. Moskva: LENAND, 2007. 260 s.; 22 cm. ISBN 978-5-9710-0137-9.

* ruština * eufemismy * tvoření slov * lexikologie * monografie

SACHNO, O. S. Frazovyje evfemizmy v russkom jazyke. Pjatigorsk: Pjatigorskij gosudarstvennyj lingvističeskij universitet, 2008. 152 s.; 22 cm. ISBN 978-5-89966-783-1.

* ruština * eufemismy * fráze * frazeologie * studie

KOVŠOVA, Marija L'vovna. Semantika i pragmatika jevfemizmov : kratikij tematičeskij slovar' sovremennych russkich jevfemizmov. Moskva: Gnozis, 2007. 318 s. ; 18 cm. ISBN 978-5-94244-015-2.

* ruština * eufemismy * sémantika * pragmatika * monografie

V Souborném katalogu ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/skc ) jsme nalezli jednu publikaci týkající se eufemismů v angličtině, informace o dostupnosti tohoto dokumentu v konkrétních knihovnách jsou k dispozici přímo v záznamu v katalogu.

EENRIGHT, Dominique. In other words : [the meanings and memoirs of euphemisms]. London: Michael O'Mara Books Limited, 2005. 160 s.: il. ISBN 1-84317-144-9.

* angličtina * eufemismy

Dále bychom Vám doporučili také elektronickou Bibliografii české lingvistiky Ústavu pro jazyk český AV ČR, která pod heslem "eufemismy" nabízí další odborné studie a dokumenty - http://bibliografie.ujc.cas.cz/KLICSLOV/EU/K001968.HTM .