Etymologie Veleslavín, Liboc

Text dotazu

Dobrý den, zajímal by mě původ vzniku jmen Veleslavín a Liboc. Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

názvy ulic, městských částí a dalších veřejných prostranství Prahy velmi pěkně mapuje dvojsvazková publikace Pražský uličník. Encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství.
O dnešní části Prahy 6 - Veleslavín se zde dočtete: " Veleslavínská, Veleslavín - Veleslavín ( Velislavín ), dříve ves, dnes součást Městské části Prahy 6. K Praze byl připojen v roce 1922. Existence Veleslavína je prokázána na konci 10. století, jméno dostal od zakladatelky Velislavy. V 16. století byl majitelem jednoho z dvorů otec knihtiskaře Daniela Adama z Veleslavína. Původní rozsah této ulice byl od Kladenské přes Na Petřinách až po křižovatku Radimova - Ve Střešovičkách. V roce 1976 byly od ní odděleny dva úseky: část mezi ulicemi Na Petřinách a Na Větrníku byla rozšířena a spojena s rovnoběžnou komunikací Stamicovou a byl zde ponechán název Stamicova. Druhá část, od ulice Na Větrníku až po ulici Radimovu byla spojena s Radimovou ulicí. Veleslavínova 1925 - 1947 ( dle Daniela Adama z Veleslavína )."
LAŠTOVKA,M. a kol. Pražský uličník : encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství.II.díl ( O - Ž ). 1. vyd. Praha : Libri, 1998.ISBN 80-85983-25-7. s.396

I druhá část Prahy 6 - Liboc zde má objasněn svůj původ: " Libocká, Liboc - Liboc, dříve ves, dnes součást Městské části Praha 6. První písemná zpráva o Liboci pochází z roku 1318, k Praze byla připojena v roce 1922. Od poloviny 19. století zde vedla okresní silnice, která byla nazývána libockou. V roce 1930 získala tento název úředně. Ačkoliv první písemná zpráva o Liboci pochází ze 14. století, již koncem 10. století zde byla vesnice, která patřila břevnovskému klášteru. Jádrem Liboce byla Horní Liboc a v roce 1790 založil klášter severně od Horní Liboce Liboc Dolní. Co se týče původu názvu Liboc, pochází zřejmě od osobního jména Lubota ( Libota ) a vsi se původně říkalo Luboc. Jméno lokality Liboc tedy znamenalo Libotův dvůr nebo potok."

LAŠTOVKA,M. a kol. Pražský uličník : encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství.I.díl ( A - N ). 1. vyd. Praha : Libri, 1997. ISBN 80-85983-24-9. s. 404

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

03.12.2007 15:40

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu