etymologie slova "zvěrstvo"

Text dotazu

Dobrý den,
jaký je prosím původ slova "zvěrstvo"? Nepodařilo se mi to dohledat.

Na první pohled se zdá, že je to od slova "zvíře", "zvířecí", ale vzhledem k tomu, že činy, které si provádějí lidé navzájem, by žádný jiný tvor jinému tvoru neprovedl, mě napadá, že původ slova bude spíše ve slově "víra". Pro ni, resp. v rámci zaslepení vírou, jsou lidé schopni páchat hrůzné činy.
Předem děkuji za vysvětlení případně doporučení, kam se obrátit.

Odpověď

Dobrý den,

zvěrstvo pochází ze slova zvěř. Staročesky zvěř "zvěř" i "zvíře". Výraz je všeslovanský - v polštině zwierz, ruštině zver, chorvatsky zvijêr, srbsky zvêr. Odpovídá litevskému žveris, lotyšskému zvérs, staropruskému swirins, řeckému thér. Vše pochází z indoevropského ghuér - divoká zvěř.

Použité zdroje

Rejzek Jiří: Český etymologický slovník, Leda 2001