Etymologie slova trouba

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mne, odkud se vzalo slovo trouba ve smyslu hloupý člověk, jouda.
Děkuji za zodpovězení.

Odpověď

Dobrý den,

trouba = všeslovanský výraz pocházející z  panslovanského Troba, které má původ v germánském trumba = troubel, potrubí, troubiti.

Další vysvětlení slova trouba = hlupák, a pochází z výrazu troup/trup.

Trup je také všeslovanský výraz. Původně znamenal kmen stromu, špalek, dnešní význam je "tělo bez končetin" (přeneseně trup lodi).

Starší čeština znala pouze  význam "peň" (u stromu bez větví) = špalek, a z tohoto slova pochází  troup = hlupák, nyní je slovo  změněno v trouba a dále ve výraz trumbera.

Zdroj : Slovník nespisovné češtiny, Praha : Maxdorf 2006

Jouda = synonymum ke slovu trouba , tj. hlupák, důvěřivý  a naivní člověk.

Slovník  nespisovné češtiny(Hugo, J. a kol.: Slovník nespisovné češtiny : argot ...) se slovo "jouda" používá pro označení hlupáka, důvěřivého a naivního člověka.

Stručný etymologický slovník jazyka českého, Praha SPN 1978, uvádí rovněž vysvětlení jouda = hlupák, důvěřivý, naivní člověk.

Další vysvětlení tohoto výrazu se nám nepodařilo zjistit. Můžete se ještě obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, http://www.ujc.cas.cz.