Etymologie slova trouba

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mne, odkud se vzalo slovo trouba ve smyslu hloupý člověk, jouda.
Děkuji za zodpovězení.

Odpověď

Dobrý den,

 

trouba = všeslovanský výraz pocházející z  panslovanského Troba, které má původ v germánském trumba = troubel, potrubí, troubiti.

Další vysvětlení slova trouba = hlupák, a pochází z výrazu troup/trup.

Trup je také všeslovanský výraz. Původně znamenal kmen stromu, špalek, dnešní význam je "tělo bez končetin" (přeneseně trup lodi).

Starší čeština znala pouze  význam "peň" (u stromu bez větví) = špalek, a z tohoto slova pochází  troup = hlupák, nyní je slovo  změněno v trouba a dále ve výraz trumbera.

Zdroj : Slovník nespisovné češtiny, Praha : Maxdorf 2006

 

Jouda = synonymum ke slovu trouba , tj. hlupák, důvěřivý  a naivní člověk.

Slovník  nespisovné češtiny(Hugo, J. a kol.: Slovník nespisovné češtiny : argot ...) se slovo "jouda" používá pro označení hlupáka, důvěřivého a naivního člověka.

Stručný etymologický slovník jazyka českého, Praha SPN 1978, uvádí rovněž vysvětlení jouda = hlupák, důvěřivý, naivní člověk.

Další vysvětlení tohoto výrazu se nám nepodařilo zjistit. Můžete se ještě obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, http://www.ujc.cas.cz.

 

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

02.02.2018 15:32

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu