Etymologie slova \"švihák\"

Text dotazu

Dobrý den, zajímá mne etymologie slova \"švihák\". Zvláště v přeneseném významu na prostředí lázní - \"lázeňský švihák\".

Odpověď

Dobrý den,

slovem "švihák" je označován mladý muž - jako prut či muž elegantního vzezření. Slovo je doloženo poprvé v Jungmannově Slovníku. Slovo "švihák" má společný základ se slovesem švihat a přídavným jménem svižný. Stejný základ má i slovo oš(v)ihel = prut. Jedná se o české slovo, které je příbuzné s německým slovesem schwingen.
Zdroje:
HOLUB, Josef. Etymologický slovník jazyka českého. 3. přeprac. vyd. Praha : Státní nakladatelství učebnic, 1952
MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. 3. vyd. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. ISBN 80-7106-242-1