Etymologie slova studna

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala na původ slova
"studna". Může mít nějakou souvislost s perským "astudan" ? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,
souvislost slova "studna" (staročesky i nářečně studně, východočesky i studeň; též studánka s perským "astudan" jsme nikde nezjistili. V etymologických slovnících je toto slovo uváděno pod slovem "studený". Jeho původ je všeslovanský, staroslovasnká podoba je "studen", které bylo přitvořeno k nějakému nedochovanému primárnímu slovesu. Původ základu -stud není jasný.

Použitá literatura:
HOLUB, Josef; LYER, Stanislav.Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 4. vyd.. Praha : SPN, 1992.
483 s. ISBN 80-04-23715-0.

MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 866 s. ISBN 80-7106-242-1.