etymologie slova scarabeus

Text dotazu

Dobrý den, jak vzniklo slovo \"scarabeus\", jaký je původní význam? Slyšela jsem, že může mít etymologicky něco společného se slovem \"scrabble\" - je to pravda? Děkuji, J.Kolářová

Odpověď

Dobry den,

latinske slovo /"scarabaeus"/ vzniklo ze staroreckeho slova /"karabos"/ ("brouk, langusta"), ktere bylo pravdepodobne prejato ze stare makedonstiny (sufix /"-bos"/ neni puvodne recky).
Anglicke slovo /"scrabble"/ ("skrabat, hrabat") vzniklo na zaklade nizozemskeho /"schrabbelen"/ (opakovaci zpusob od /"schrabben"/ - "skrabat"). Stejny je puvod slova /"scrape"/ .
Ve vyznamu "bojovat, rvat se" bylo poprve zaregistrovano v r. 1638.
Vlastni nazev hry /"scrabble"/ vznikl v r. 1950 ve Spojenych statech, pravdepodobne z vyrazu /"scribble - scrabble"/, jenz je pouzivan na oznaceni rychleho psani.
Nezda se tedy, aby tato slova mela spolecny puvod.

Zdroje:
Holub, J. - Lyer, S.: Strucny etymologicky slovnik jazyka ceskeho se zvlastnim zretelem k slovum kulturnim a cizim Praha: SPN, 1992

Online Etymology Dictionary - http://www.etymonline.com