etymologie slova "řemeslo"

Text dotazu

Dobry den, jaky je puvod slova "remeslo"?

Odpověď

Dobry den, puvod slova "remeslo" neni prozatim zcela zrejmy. Etymologicky slovnik jazyka ceskeho predklada nasledujici mozne vysveteleni:
"Slovo nejasne, nikde jinde neni utvaru podobneho (leda jen lot. remesis - tesar). Jako nejistou prozatimni domnenku podavame toto: Remeslne prace si davni bojovnici vazili malo, dustojnym zamestnanim pro muze byl jen boj a lov, praci nechavali otrokum a zenam. Nicmene kovarstvi bylo ve vaznosti, zahy se objevili i tesari, hrnciri a jini. Mozno-li spojit ř. s korenem rem-, jenz znamenal v sanskrtu mir, klid, zalibu v necem, zabavu (rámate - odpociva, bavi se, oddava se lasce, rámati - uklidnuje, remá- m. rozkoš, potěšení, ráti- fem.klid, odpocinek, rozkos lasky), znamenalo by remeslo poklidne, mirove zamestnani umelecke a remeslne, v protikladu proti valecnemu."

Zdroje:
* MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. 3. vyd. z roku 1971. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. ISBN 80-7106-242-1.
* HOLUB, Josef. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem ke slovům kulturním a cizím. Praha : SPN, 1978.