Etymologie slova "přístupnost"

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych vysvětlit původ a význam slova "přístupnost" a její aspekty, bohužel nemám etymologický slovník po ruce, kde bych našla odpověď.
Děkuji moc a přeji pěkný den :-)

Odpověď

Dobrý den,

slovo "přístupnost" jako samostatné heslo etymologické slovníky neuvádějí. Kořen slova "přístupnost", "přístupný" souvisí se slovem stoupat - viz následující heslo z Českého etymologického slovníku:

"stoupat, -stoupit, stoupání, stoupavý, stoupenec, stupátko, nastoupit, nástup, nástupní obstoupit, odstoupit, odstup, odstupné, postoupit, postup, postupný, postupový, podstoupit, prostoupit, přestoupit, přestup, přestupní, přestupný, přestupový, přestupek, předstoupit, přistoupit, přístup, přístupný, rozestoupit se, sestoupit, sestup, sestupný, sestupový, ustoupit, ústup, ústupový, vstoupit, vstup, vstupní, vystoupit, výstup, výstupní zastoupit, zástup, zástupný, zástupce aj.

Všesl. - p. stąpać, r. stupáť, s./ch. stúpati, stsl. stǫpati. Psl. *stǫpati, *stǫpiti je asi odvozeno od nedoloženého *stepti (1.os.přít. *stępǫ), od něhož je i *stopa a *stepenƄ (stupeň). Příbuzné je lit.st. stapýtis ‘zůstat stát´, stàptelèti (vedle stàbtelèti) ‘náhle se zastaviť, stipti (l.os.přít. stimpu) ‘zcepenět, ztuhnout (mrazem)’, vše od ie. *ste(m)p- ‘stoupnout, zadržet, ztvrdnout, podepřít’. Další příbuzenstvo je od ie. varianty *ste(m)b- (angl. step ‘vstoupit, kráčet’, ř. stobéo ‘tupím’ srov. i [stoupa), případně *ste(m)bh- (lit. stabdýti ‘zastaviť, lot. stabs ‘pilíř, sloup’, sti. stabhnati ‘podpírá, zadržuje’), všechny tyto kořeny zřejmě souvisejí s ie. *stä- ‘stát ´."

zdroj: REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Voznice: Leda, 2001. s. 604. ISBN 80-85927-85-3. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:8005f450-446f-11e4-a450-5ef3fc9bb22f

Výklad slov "přístupný, přístupnost" - viz:

* https://psjc.ujc.cas.cz/search.php?hledej=Hledej&heslo=p%C5%99%C3%ADstupnost&where=hesla&zobraz_ps=ps&zobraz_cards=cards&pocet_karet=3&numcchange=no&not_initial=1

* https://ssjc.ujc.cas.cz/search.php?hledej=Hledat&heslo=p%C5%99%C3%ADstupnost&sti=EMPTY&where=hesla&hsubstr=no