etymologie slova podvodník

Text dotazu

Existuje legenda, že slovo “podvodník” vzniklo v češtině kvůli tradici dávat zločince do klece a pak spouštět ho pod vodu (třeba řeky). A pak ten člověk, zločinec, mokrý a ponížený, vracel se domů a lidé mu křičeli “Podvodník! Podvodník!”
Je to pravda nebo výmysl? Je nějaké spojení mezi etymologií slova “podvodník” a trestem (spouštěním pod vodu)?
Děkuju!

Odpověď

Dobrý den,

etymologické slovníky Jiřího Rejzka a Václava Machka žádné spojení slova podvodník s Vámi zmíněným trestem neuvádějí.

Jiří Rejzek slovo podvodník odvozuje od slova podvést: pod - vést. Přičemž předpona pod znamená něco nízkého, nekalého.

Vést - z indoevropského uedh . vést, přivádět, ženit se.

Václav Machek u slova vésti uvádí, že: moravské ovésti - české podvésti neboli oklamati, pocházelo asi z výchozí představy o oběti klamu, která není vedena přímo k cíli, ale oklikou, nepravou cestou, která ji zavede jinam.

Podobný problém byl rozebrán na stránce Otázky a odpovědi:

https://www.odpovedi.cz/otazky/ma-neco-spolecneho-slovo-vodnik-a-podvodnik

Použité zdroje

MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997.
REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Voznice: Leda, 2012.