etymologie slova NEMOVITOST

Text dotazu

Dobrý den, prosím o vysvětlení původu slova \"nemovitost\". Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, ohledně původu slova nemovitost lze v níže uvedených jazykových publikacích nalézt následující informace:
Slov nemovitost se vztahuje k právnickým výrazům jako věc, která není movitá, pozemek nebo stavba trvalého charakteru, imobilie.
Etymologický původ sl. nemovistost jsme bohužel nikde nelalezli, uvádíme Vám však aspoň slovo movitý:
Movitý= pohybný, přenosný (o majetku a předmětech), mísí se slovem "mohovitý"= zámožný, bohatý.

S dotazem se můžete také obrátit na Jazykkovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, viz. www.ujc.cas.cz .

Použitá literatura:
HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 4. vyd.. Praha : SPN, 1992. 483 s. ISBN 80-04-23715-0

MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 866 s. ISBN 80-7106-242-1

Slovník spisovného jazyka českého. Za vedení Boh. Havránka ... [aj.] zpracoval lexikografický kolektiv Ústavu pro jazyk český ČSAV. 2., nezměněné vyd.. Praha : Academia, 1989. 8 sv.